Rivotril ja sõltuvus 09.12.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen 38aastane ärevik, haigusega võidelnud natuke vähem kui 30 aastat. Puudega invaliidsuspensionär olen umbes kümme aastat ja sama kaua saanud ravi ühe ja sama arsti juures. Varem katsetanud mitmeid ravimeid ja olnud mitut raviarsti, psühholoogi. Minu jaoks osutus väga sobivaks 1 tbl. Seroxati hommikul ja pool tbl. Rivotrili õhtul. Ärevus oli kui peoga pühitud ja tundsin ennast täisväärtusliku inimesena. Olin ravimit tarvitanud umbes kolm aastat, kui rasestusin ja sünnitasin terve lapse, keda ka imetasin samal ajal kui Rivotrili tarvitasin. Ravimite infolehte ei lugenud, rasestumissoovist andsin arstile teada, et vaataks minu ravimid üle. Mingil hetkel siis järeldasin, et võin sama ravi saada surmani. Arst küll väga harva mainis, et Rivotril on kange ravim, aga mõtlesin ikka, et kui juba raseduse ajal kasutada lubati ja ravimi kogus ei suurene ning enesetunne on hea, siis on kõik ok. Novembri lõpus läksin retsepti pikendama, aga arst mulle enam Rivotrili ei kirjutanud. Põhjendas, et see ravim on mulle ilmselgelt meeldima hakanud ja olen ravimisõltlane ning vajan võõrutust. Pakkus, et kirjutab teise ravimi- Kventiax. Palusin, et ootaks uue aastani. Olen elus ravimeid katsetanud ja teadsin, et uus ei pruugi kohe soovitud toimet avaldada või hoopis vastupidi ning jõuludeks juba plaanid tehtud. Ka saaks abikaasa mulle uuel aastal toeks olla, sest jääb siis puhkusele. Arsti see ei huvitanud. Olin siis Kventiaxiga nõus, ei osanud kohe midagi öelda või teha. Kümme päeva võtsin Kventiaxi, Rivotrili ei võtnud. Kaks korda selle aja jooksul helistasin arstile, mul oli väga paha olla. Lugesin Rivotrili võõrutusnähtude kohta ja olin teadlik, aga mulle tundus just, et Kventiax ei sobi mulle. Seda annust soovitas suurendada poolest kuni kahe tabletini õhtul, nii ka lõpuks võtsin. Tekkis tugev hirmutunne ja unenäoline seisund meenutustega lapsepõlvest( mis minul just kerge polnud). Nii igal õhtul enne uinumist, hommikuti pärast ärkamist vaatasin ennast justkui kõrvalt. Viimane mulle ka minu haigusest tuttav tunne, aga seekord oli ülivõimas. Arst käskis ära kannatada ja pakkus haiglaravi. Haiglad minu suurim hirm( lapsepõlvest) ja loobusin. Kventiaxi toimeainega ravimit olen ka kunagi proovinud- Seroquel, see ei sobinud. Helistasin teisele psühhiaatrile. Soovitas võtta rahunemiseks pool Rivotrili ja edaspidi õhtuti poolest tabletist pool kuni saan tema vastuvõtule minna( teise linna). Võtsin terve Rivotrili, Kventiaxi enam ei võtnud. Järgmised päevad olen nüüd igal õhtul veerand Rivotrili võtnud. Peavalu ja söögiisu puudumise panen võõrutusnähtude arvele, unetuse ka. Olen mures kasvava ärevusega, tunnen, et "mina pole mina", millestki rõõmu ei tunne, tulevik paistab eriti must. Tunnen ennast samuti nagu aastaid tagasi, kui veel Seroxati ja Rivotrili ei võtnud. Kaebasin seda kõike veelkord oma arstile ja samas informeerisin, et soovin ravimisõltuvusest vabaneda järk- järgult annust vähendades. Arst teatas, et: "Loomulikult oleks võinud ka aeglaselt annust vähendada, kuid ma arvasin, et nii ei jõua kuskile, vaid samasse punkti tagasi, kus olite." Mida ma peaksin tegema? Saan aru, et olen ravimisõltlane( seda mitte omal algatusel), aga samas olid need kümme aastat minu elus aeg, kus ma ei pidanud ärevuse pärast muretsema. Ma ei taha Rivotrili tagasi, aga ma tahan oma elu tagasi. Mida ma saan teha? Mida Teie soovitate? Ette tänades vastuse eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Minu soovitused oma patsientidele ärevushäirete rühma puhul:
1. arstirohtu võttes peab seisund parem olema, paranema ja suhteliselt ruttu (õige rohi ja õige annus),
2. harjutused (kehalised ja psühhoregulatsioon). Rohi ja harjutused, rohi ja harjutused jne. jne .. harjutusi tehes rohu vajadus hakkab vähenema... kujuneb nö tingitud refleksi sarnane seisund (vt.see Pavlovi koerake);
3. kui mingi rahustiga on tekkinud sõltuvus, siis sellest saab vabaneda järkjärgult mõne neuroleptikumi abil. Harjutused ja eluviisi muutused jäävad päevakorda.
4. koostöö tohtriga.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet