Ärevus seoses rivorilist loobumisega 20.11.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on probeem seoses ärevuse ja unehäiretega.
Pöördusin aastaid tagasi selle murega psühhiaatri poole. Ta kirjutas välja rivotrili järjest 4,5 aastat. Võtsin seda 0,5-1,5 tabletti päevas. Lugesin infolehelt, et tegemist on epilepsiaravimiga ja ei osanud üldse arvata, et tegemist on rahustiga, mis tekitab sõltuvust. Arst väitis, et rivotril sõltuvust ei tekita. Olen iseendaga hästi palju tööd teinud, muutnud oma mõttemaailma, tegelen joogaga jne. Kui otsustasin rivotrili võtmise lõpetada (4. septembril), tekkisid tugevad võõrutusnähud. Suur ärevus, lihaspinged, lihasvalud, unehäired.
Andke palun nõu, kuidas oleks kõige mõistlikum rohtudest üldse loobuda.
Mulle kirjutati välja xanaxit ja mirtazapini. Xanaxit ma ei võta, sest ei soovi uut sõltuvust. Tean, et mirtazapin on pikemaaegseks tarvitamiseks. Praegu olen seda võtnud umbes korra, paar nädalas 0,5 mg, siis, kui ärevus ja lihaspinged suureks muutuvad. Kas mirtazapini võib võtta niimoodi vastavalt vajadusele? Või on olemas mõni teine ravim, mis ei tekita sõltuvust ning mida saaks võtta, kui võõrutusnähud liiga suureks muutuvad? Mida veel saaksite mulle praeguses olukorras soovitada.
Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olenevalt teie kehakaalust peaks Mirtazapini annus 15+/- mg (rohkem/vähem - ise leida õige annus) õhtul olema. Kui sõltuvusprobleemid, siis ilmselt kuni 30 mg+/-.
Koostöö psühhiaatriga.

Kindlasti psühhoregulatsiooni harjutused (minu Palve-Meditatsioon aitab liigsest pingest-stressist ...vabaneda, parandab aju vereringet, korrigeerid somato-psüühilist ja psühho-somaatilist regulatsiooil jne. Saab teha korduvalt tööpäeva jooksul, ei vaja eri-riietust, ruumi, vahendeid jne).
Yoga sobib, jätkata.
Kui see rohi jääb nõrgaks, et sõltuvusest lahti saada, siis tuleb appi võtta mõni neuroleptikum.
Vajalikke mõtteid leiate veel minu rmt-st "Väljavalitu" Tervisemaja peatükkidest.

Rõõmsat tegutsemist soovides,
Jüri O.-M. Ennet