Kuidas mõjuvad suhted mehega lastele? 18.11.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Kas mehega lahkuminemine mõjub lastele, kui ma ise tunnen ennast halvasti ja hüljatuna, kas lapsed ka kogevad neid tundeid, mida mina? Mul on väga raske leppida lahutusega ja lapsed on ka väga tihedalt seotud oma isaga. Nad nutavad öösiti tihiti, on palju jonnakamad kui varem. Poiss on 1 ja 3kuud ja ta ei maga öösel üldse, nutab väga palju ja 3aastane tüdruk ka lihtsalt tõuseb ja nutab öösel, vahel ka päeval teeb nii, et lihtsalt hakkab nutma. Ma olen mures oma laste pärast, nii ka enda pärast.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kohanemishäire uute sotsiaalsete oludega tekitab stressi, masendust, enesetunde häireid nii vaimsel kui ka kehalisel tasandil. Selline õhustik-stressiväli mõjutab kõiki selles väljas olijaid - ka lapsi.
Seega - vajalik on end uuele lainele seada:
a) enda ja laste isa vanemad võimalusel haarata "abiväkke", et laste eest hool ja kasvatamine kergem oleksid;
b) juriidiliselt asjad korraldada (ilma häbenemata), et alimendid jms toimiks - laste huvides;
c) psühhiaatrilt veidi antidepressanti või rahustit, et adaptatsioon uue olukorraga vähema hingevaluga kulgeks;
d) end mitte süüdistada, leida lahendeid uutmoodi elu elamiseks;
e) psühhoregulatsiooni harjutused leevendava-vähendavad-kõrvaldavad liigse stressi;
f) üheskoos esivanematega (neil elukogemusi rohkem) leida õiged rajad oleviku ja tuleviku tarbeks;
g) muretesemine ei aita (kuigi seda kohe ja täielikult kõrvaldada ei oska), aitab tegutsemine; süüdistamine ei aita, aitab uute lahendite otsimine, leidmine ja kasutamine.

Tänapäeva koolisüsteem ja ühiskonna arvamus ei toeta piisavalt pereelu, ei valmista noori ette (eriti "seemendajaid") pereeluks, pereisaks - sellest kahju. Aga selle kahjuga pole ka midagi peale hakata - vajalik on muutusi koolisüsteemis, vajalik on ühiskondliku arvamuse uus kvaliteet - pereelu toetav hoiak, pereelu väärtustav hoiak. Siit siis veelkord järeldus - ennast süüdistada ei maksa, ei tohi. Järeldusi edaspidiseks - kindlasti.

Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet