Hullumajja panek, lapsendamisõigus 04.09.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas Teie arvate, et see oli õige asi, et mind hullumajja viidi? Kallale ma ei läinud. Läksin vihasena võtit nõudma, sest olin oma võtme ära kaotanud. See tüdruk arvas, et ma tahan kallale tulla ja jooksis eest ära ja kutsus politsei. Kas tänapäeval pannakse ka profülaktiliselt hullumajja, kui ei ole näpuotsagagi puutunud teist inimest?

Tahtsin lisada: kas ma nüüd ei kõlba lapsendajaks ka, kuna olen hullumajas olnud ja skisofreenia diagnoos? Ajame ikka selle asja sirgeks, ma hakkan varsti 40 saama ja tahan selle asja ära otsustada. Samas mul pole ka tööd erilist muud, kui FIEks hakata ja see oleneb klientide rohkusest...

Kas annaksite mulle paberi lapsendamiseks? Esimene raviarst ütles lapsendamise kohta, et seda mõtet hoidke. Kui kaua tuleb mul seda mõtet hoida? Ükskord tuleb ju otsustada? Kas teeme selle mõtte pihuks ja põrmuks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lapsendamise protsess on karmilt (lapse huvides peavadki nõuded karmid-põhjalikud olema) juriidiline ja sealtkaudu tulevad ka vastavad ettekirjutused, nõudmised, vajalikud tõendid päevakorda.

Praeguse haiglaravi küsimusi saab lahendada ikkagi vestlusega, oma raviarstiga asja arutades. Raviarst näeb nagu kõrvalt nn "tülisid" ja oskab seeläbi küllaltki objektiivselt asju hinnata.

Elu on nagu sibul, nagu..piltlikult, s.o. mitmekihiline:
a) tervis praegu ja edaspidi,
b) toidulaud e töötamise võimalus ja sellest sissetulekud,
c) lapsendamiseks vajalikud võimed ja võimalused, tingimused.

Samm-sammult asju aetakse - kõiki korraga ei saa.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet