Probleem suhtes ja antidepressandid 23.03.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere Doktor

Selline küsimus, et sõbral( vanus 53) tekkisid uneprobleemid ja ärevushäired. Pöördusime minu algatusel suvel psühhiaatri poole, kes kirjutas talle antidepressandid nii päevaks kui lisaks ööseks, et ta saaks magada.
Võttis 6 kuud ära neid ravimeid ja tulemus on null, et muutus ükskõikseks, tuimaks, hakkas mind vältima. Küsisin, et milles on probleem, ta vastas, et ta ei tunne enam minu vastu mingit huvi, et seksuaalsust pole jne. Pöördusin arsti poole ja see vastas, et jah nende ravimitega kaobki seksuaalsus... ütlesin, et kas on võimalik vahetada ravi, arst vastas, et ei soovita, aga küll see tuleb ravi lõppedes kõik tagasi ( esimesed ravimid, mis talle päevaks kirjutati olid Escitalopram Teva 20mg, õhtuse ravimi nime ei tea). Võttis neid siis 6 kuud ja tulemust ei olnud vaid see et muutus ükskõikseks tuimaks ja minust eemale hoidvaks.
Otsustasin jaanuaris et vahetada arsti ja seal kirjutati uued ravimid( seda ravimi nime ei tea) päevaks, kuid ööseks jäid need samad. Nüüd on märtsikuu ja siiani on hoidnud minust eemale. Eile rääksin temaga siis sellest ravist ja ta vastas, et ta on emotsioonitu, tundetu ja ükskõikne kõige suhtes, samas aga närviline.
Ta vastas, et ta lõpetab nende ravimite võtmise, et tahab uuesti inimeseks saada. Ta ei näe sellel mingit tulemust ja nüüd järgjärgult siis lõpetab üldse nende ravite võtmise, sest 8 kuud on möödunud ja tulemust ei ole, vaid see on meie suhte lausa kriisi viinud. Ta on nüüd segaduses, eneskindlust pole. Küsin, et kas sellel 8aastasel suhtel on siis nüüd lõpp või mis? Ta ütleb, et ei tea, et suuda mõelda. Pidevalt räägib, et üksinda tunneb ennast kõige paremini.

Küsimus Teile: kaua võtab aega taastumine, st et need antidepressandid lähevad verest välja? Et tulevad tunded, emotsioonid tagasi jne? Seksuaalsus? Kui enam neid antideperssante ei tarvita, siis ajaliselt kaua läheb selleks aega?

Suhe on nende antidepressantide tõttu lausa kriisis, kui inimene ütleb, et ei näe enam mind naisena ja tal pole tundeid jne. Kuidas kiiresti nende mõjust lahti saada? Ehk on midagi, mis aitaks taastuda kiiremini?
Veel küsimus, kuidas on võimalik, kui ravi on pikaajaline, et suhet hoida üldse?? Kas tõesti ei ole tänapäeval siis kaasaegseid ravimeid, mis ei tee inimest tuimaks, jätab ikka inimesele tunded, seksuaalsuse??

Ma näen, et kui jah annab veel midagi päästa, siis see tõesti, et lõpetada nende ravimte võtmine kohe ja mis aitaks tal kiiremini siis selle mõju sealt verest välja viia, et ta taastuks ja oleks endine oma tunnete ja emotsioonidega?

Kaua siis see taastumine võtab aega, et seksuaalusu ja kõik taastub ja ehk oskate midagi soovitada, et mis kiirendaks seda taastumist?

Ma ei tea, mida üldse teha?

Tänud

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Depressiooni ja stressi korral on ka seksuaalsus depressioonid.

Ravimisel ainult arstirohust ei piisa - vajalikud on harjutused (vt. varasemad soovitused, loe ja rakenda minu rmt-s "Väljavalitu" tervisemaja soovitusi). Seda esiteks.

Teiseks. Seksuaalsuse vallas on väga head arstirohud olemas ja neid saab ja ka peaks kohe kasutama, et "kahur rooste ei läheks".

Närvipingete ajal on ikka suhtlemisprobleeme ja seda peab meeles pidama.
Rõõmsameelsus ja optimism teie poolt - super!
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet