Tütar ei saa koolis käidud, raskuste ilmnemisel valib põgenemistaktika 13.03.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu 20 a tütrel on probleemiks koolis käimine. Keskkoolis see algas-õppimisega tal probleeme ei olnud, ses mõttes, et üle jõu vaimselt see ei käinud, aga tütar ei tundud end kollektiivis hästi - tekkis see pärast murdeiga. Ebamugavus kasvas, kui keskkoolis hakkas üks õpetaja teda kiusama ja ta ei läinud esialgu ainult tema tundidesse, hiljem ka teistesse. Kaudus huvi õppimise vastu. Asi tuli ilmsiks ja koostöös õppealajuhataja ja klassijuhatajaga, saime lapse taas kooli ning lõpetas tulemuste poolest edukalt keskkooli. (õppis ühes nn eliitkoolis).
Riigieksamid õnnestusid hästi ja uksed ülikooli olid lahti. Lootsime et keskkoolis juhtunu jäi lapsepõlve, ent paraku õnnestus tal ülikoolis käia vaid ühe semestri ja jättis pooleli. Osadel eksamitel ta ikka üritas käia, aga siis lõi käega. Ütles, et talle oli raske suhtlemine võõrkeele loengutes. Vanemate eest varjas viimase võimaluseni - ütles hiljem, et oli piinlik tunnistada ja ühtlasi ei tahtnud meid kurvastada. Olgu. Ei sobinud see eriala, valis teise, läks keskeri õppeasutusse, lootuses, et seal saab hakkama. Kahjuks kordus kõik taas - nii loengutesse mitteilmumine kui vanemate eest varjamine viimase võimaluseni. Võimalik, et ta oleks saanud, kui asjaolud oleks teised olnud, aga ta sattus erialale, mida soovitati sisseastumiskatsetel, kuna tundus aruka tüdrukuna. Ta kõhkles korra, aga võttis pakkumise vastu. Sattus aga vihma käest räästa alla- eriala, millele ta vestlusel soovitatu põhjal läks, osutus liiga tehniliseks, nagu ta kartnud oligi. Pealegi olid kõik kursusekaaslased mehed. Kodus ta korra kurtis, et raske veidi ja tüdrukuid pole, ent ütles, et saab hakkama, kuigi tunneb et teised vaatavad, et mida temasugune blond siit otsib.
Õppealajuhataja on selles koolis väga hooliv - soovitas tütrel eriala vahetada ja alustada uuesti sellelt, kust esialgu plaaninud oli.
Mina aga kardan, et nii kui mingi raskus/probleem tekkib, kordub jälle sama muster. Olen mures, ega tal mingi käitumishäire ei ole kujunenud.
Ta on keskkoolist alates kurtnud, et ei sobi klassikaaslastega, kuna neil on täiesti teised huvid. Hoidis pidudelt eemale, kuna ei suitseta ega tarbi alkoholi ja tundis end sellistel pidudel võõrana. Seda ma mõistan, aga ta ei suhtle meelsasti ka meie peretuttavate ja sugulastega. Kõik nagu ootaksid temalt mingit eneseteostust, mida ta ei ole suutnud teha. Õnneks tal siiski mõned sõbrannad on (3-4), aga ma ei tea, kui palju ta neidki usaldab.
Kas selliste probleemidega tuleks pöörduda psühhiaatri või psühholoogi poole? Kas kooli jaoks tõendit tervislikel põhjustel õppepuhkuse võtmiseks saab anda vaid psühhiaater või ka psühholoog?
Kui me probleemist ei räägi, näib ta rahulik ja isegi rõõmsameelne. Samas võib ka see olla teesklus. Ta suutis mind pool aastat petta, näides muretu ja rõõmus, kui kodus käis. Võimed tal on, hea keeletaju, võõrkeelte ja kirjutamisoskus, joonistab ja mängib pilli omaette. Täna on enesehinnag kolinal veelgi langenud. Kuidas sellist noort aidata?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kas selliste probleemidega tuleks pöörduda psühhiaatri või psühholoogi poole?
Jah, kidlasti ja võimalikult ruttu, et asjale kontreetsust-selgust saada ja vastavalt sellele ka abi anda.
Psühhiaatri jutule ja tema ning ka teie, et lapsevanemana arstile vajalikku infot anda.
Probleemidele lahendid olemas.
Tegudele,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

mida teha,kui 14 aastane depressioonis tütar on koolis tagakiusatav.

Tere.olen väga mures oma tütre pärast.Tema depressiooni avastasime sügisel,kui ta lõikus oma käsivarsi ja jalgu.Viibis seetõttu ka psühiaatria haiglas.Praegu on suurim mure see,et ta ei taha koolis käia,kuna ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1) Klassijuhata-õpetaja saab anda koolipoolsed "eeskirjad": eriprogramm, eri koolis käimise graafik, koduõpe, akadeemiline paus ja millist tõendit (lastepsühhiaatri) see vajab.
2) Minna kiirelt ...

Loe edasi

Koolistress, suhtlemisraskused

Olen väsinud, ärritun suht kergesti, ka tülpimus on peal. Juba hommikul tulen voodist halbade mõtetetga ... kõik tundub tüütu, ei viitsi ... Loengutes olen kohal käinud siiamaani, aga olen mures, et ei ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Korralik puhkus taastab jõu, siis saab ka paremini ja järjekindlamalt-rõõmuga õppida.
Korralikult-rõõmuga õppides tulevad ka teadmised ja oskused paremini õppiseks.
Üleliigsest pingest-depressioonist ...

Loe edasi

Lapse närvilisus ja nutmine

Mul on 10-aastane tütar. Kui ta hakkab kooli minema, puhkeb ta nutma ja läheb selle peale närvi. Kui küsin, mis viga, vastab ta, et ei tea, mis tal on, et kui ta nutma hakkab, ei saa ta sellest enam lahti. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kehaline kontakt ja sõbralik vestlemine. Lubada tal eksida ja mitte nõuda pidevalt maksimumi. Tagada talle piisav une ja muu puhkeaeg.
Rahustav tee võib ju olla. Mingi salamure võib ju ka olla. ...

Loe edasi

Higistamine, ärevustunne, ülemõtlemine

Tervist. Põhimõtteliselt olen lugenud siinseid küsimusi ning vastuseid sellega seonduval teemal.
Põhiprobleemiks on liigne higistamine koolis ja muudes avalikes kohtades. Kodus mul higistamist ei ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Praegusi harjutusi jätkata. Sobivam riietus leida. Higistamisele mitte tähendust omistada - kui organismil hetkel vaja, las higistab. Sellele nn higistamisele eelnevalt on soovitav mõned ohkamised teha ...

Loe edasi

MURE

Lp.dr.Ennet Olen mures oma 13.a.se poja pärast.Lapsega olen käinud juba lasteaiast peale psühhiaatri juures.Ta on pisut teistsugune.Kartlik teatud asjade suhtes .Ka koolis ei läinud hästi.Ei seltsi teistega ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Konkreetse rohu valib raviarst. Selle järgselt on vajalik leida õige annus antud isikule, et põhitoime kätte saada ja kõrvaltoimeid ei oleks. Kolmandaks on oluline kogu eluviisi muuta ja sealjuures eelkõige ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: