Unenäod 14.02.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on kummaline probleem, nimelt mind häirivad - head unenäod. Hiljuti lõppes mul väga traumaatiline suhe, kus sain palju haiget. Suhte lõpetasin mina. Olen ebaõnnestunud suhte pärast ikka veel masenduses ja nutan sageli.

Peale lahkuminekut aga olen hakanud nägema meeldivaid unenägusid inimesest, kes mulle päriselus halba tegi. Unenägudes on päike, soojus, turvalisus ja selle inimesega väga hea koos olla - mida tavaelus ei olnud.

Millest sellised unenäod on tingitud? Mul pole kunagi midagi niisugust varem ette tulnud. Loogiline oleks, et mul esineksid õudusunenäod, aga neid pole (ja ka ei ole nende all elus kunagi kannatanud). Ma ei mõista!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Düssomniad e. unehäired on peamiselt psühhogeensed (põhjused on inimese-keskkonna vaheliste suhtete düsharmooniast tingitud), mille korral on häiritud uinumise-ärkamise, une rütmi-kestuse, une kvaliteediga seonduv. Insomnia ehk unetuse, une-ärkveloleku rütmi häire ja hüpersomnia ehk liigne uni-unisus meil hetkel kõne alla ei tule. Kvaliteediga seonduv aga küll. Käesoleval juhul on see positiivses noodivõtmes ja seetõttu
NB! kompenseerib see mõningaid psüühikavajadusi hetkel – ja seda meeldival moel.
Täpsemaid tagamaid selgitada ei oska keegi, aga eks ta mineviku-oleviku elamustest suuresti tingitud on see praegune vajadus.
Uued sihid paika panna (Töö-Vanker ja Eraelu-Vanker, mida taevõlvil meile meeldivalt meenutavad Suur-Vanker ja Väike Vanker) ja siis positiivse emotsionaalsusega (religioosne ekstaas - ütleks U. Masing) ning mängulisusega (nagu Lapse-mäng, nagu Näite-mäng, nagu Sport-mäng, nagu Rolli-mäng - ütleb J. Ennet) edasi minna.
Farmakonide vajadust ei ole, sportlik eluviis on kasuks.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet