Elukaaslase depressioon 27.12.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

mul on tõsine mure oma elukaaslase pärast - nimelt on tal väga kaugelearenenud depressioon ja võibolla ka piirisiksuse häire. Aastaid tagasi on ta saanud ka AD ravi, aga sellest polnud abi ning iga eluvaldkond oma pisiprobleemidega tundub tema olukorda vaid raskemaks muutvat. Viimasel ajal on olnud palju stressi ka õpingute tõttu ning näen, kuidas ta iga päevaga järjest vähem suudab. Samas ta on mulle oma seisukorra kohta rääkinud ja mind usaldanud ja ma ei tahaks teda alt vedada. Ma tean, et ta ei taha AD ravi ning ei usalda ka psühhiaatriat, aga kardan et ma ei saa teda vaid oma võimalustega aidata. Viimasel ajal tundub, et ainus mis teda enesele liiga tegemast hoiab on see, et ma talle natukenegi positiivsust saan ellu tuua.
Kuna ise õpin teises linnas ning olen suurema osa nädalast tavaliselt eemal, siis ei tahaks asja nõnda jätta.
Kas peaksin veenma teda tulema psühhiaatri juurde, võtma mõneks ajaks akadeemilise puhkuse ning proovima tema ellu jälle rõõmu leida? Ma tean, et ta on selleks võimeline, aga see vajaks pikka veenmist ning ma ei taha teda oma abiga solvata. Midagi ma ju pean tegema, kui ma temalt igapäevaseid appikarjeid saan stiilis: "oleks tõeline jõuluime kui ma öösel sureks". Kas peaksin teavitama ka tema perekonda, et nad saaks talle abiks olla ja oleksid teadlikud?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui ta ise tunneb end mitte kõige paremini ja lähedane kõrvalt märkab ka tema terviseprobleeme, siis on ju kindlasti vaja midagi muuta. psühhiaater annab ju nõu, nõuannet viib ellu-rakendab nõustatav. Seega - mingit psüühilist "vägistamist" ju ei toimu ja tarkuseterade vastu ei tohiks ju kellelgi midagi olla. Sellepärast need tohtrid koolitatud ongi ja töötavad, et inimesi oma teadmistega aidata.
Kas tema perekonna abil või muul moel - tähtis on resultaat, tulemus, et ta abistaja juurde jõuaks ja siis tegutseks.
Tegutsege!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet