Dementsuse diagnoos 04.12.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on selline küsimus: Mul on nii pea kui võimalik psühhiaatrijuurde aeg, et ta saaks vanaema üle vaadata (87aastane) ja juhul kirjutada talle dementsuse diagnoosi.
Küsimus on nüüd see, et kõik ambulaatoriumid on juba ma ei tea kui kaua veel kinni ja erapsühhiaatrite kohta ma ei tea kuhu kõige parem pöörduda.
On teil kedagi soovitada kuhu pöörduda?
Suur tänu!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Perearsti käest saab kõige kiiremini esimese vastuse teada - Dementsus (kui seda on).
Milline konkreetne dementsuse vorm (Alzheimeri tõbi, vakulaarne dementsus, demensus mõne neuroloogilise haiguse kaaslasena jne) on, seda saab juba hiljem täpsustada.

Mälu, arusaamine, õpivõime jt. psüühika valdkonnad lähevad "allamäge". Noorpõlve faktoloogia on suhteliselt kaua ja hästi meeles ning tekib mulje, et kui nii kaugeid asju mäletab, ju siis on väga hea mälu. Aga ei ole nii hea, uut ei omanda pea üldse, on kõigi psüühiliste võimete regress, eriti värske mälu osas, taiplikkuse osas jne.
Alustage perearstist.
Erapsühhiaatreid on igas Eestimaa maakonnas.

Milleks seda diagnoosi vaja? Kui eestkoste jm juriidilised asjaolud, siis on vaja ekspert-uuringut ja selle määrab kohtunik. Ka hooldekodu jms küsimused vajavad ametlikku paberit.
Vaskulaarse dementsusekorral on veresoonkonna ja "lupjumise" valdkonna küsimused ravi põhisihiks,
nn kaasuv dementsus (neuroloogilised jt. haigused esikohal, mille kaaslaseks nõdrameelsus) vajab põhihaigusega tegelemist.
Alzheimeri tõbi vajab eelnevat uuringut ja siis selgub sekkumise võimalikkus ja ootatav tulem.

Õpetusiva eakatelt - dementsuse ennetamine peab algama juba enne keskiga.
Kõrgemalt koolitatud ja treenitud ajul on ressiks (taandarenguks) pikem maa minna ehk inimene püsib kauem nö eluga toimetuleku sektoris.
Kui koolireform meie elanike haridustaset piirab (gümnaasiumid vaid maakonna tõmbekeskustes), siis on see ka psüühika aspektis paha, töötegijate tervisest ja nende töövõime kvaliteedi-palga aspektist rääkimata.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet