Raskused kirjutamisel. Kuidas sõpra aidata? 23.11.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mul on üks sõber, kes on minusse väidetavalt armunud. Ma ei oska oma tundeid veel määratleda, sest peaksin teda selleks rohkem tundma õppima. Tema tähelepanuavaldused meeldivad küll, kuigi neid võiks rohkem olla. Kuid saan aru ja mõistan: ta käib tööl ja lisaks õpib kõrgkoolis. Tubli, et nii palju on ette võtnud. Ta on 45-a ja ega tal koolis see edasijõudmine väga edukas ei ole. Väidetavalt ei läinud tal ka koolis sugugi hästi ja kutseõppeasutusest näris end ikka läbi. Nimede peale on tal kehv mälu ja vahel kukub see nii piinlikult välja, et ta ei mäleta. See-eest on tal numbrimälu OK ja igati parem kui minul. Kuid mis on - tal ei ole kirjutamise oskust olemaski ja seda selles mõttes, et kui talle saadad mingi artikli lingi või üldse mingi e-maili või küsimuse, siis vastust ei tule ja kui küsid, kas sai kätte või et ega ometi pahane millegi peale, siis ta ütleb, et ei ole põhjust pahane olla, et sa ju tead, et ma ei oska kirjutada. Kirjaoskamatu ta muidugi ei ole, aga eneseväljendusoskus kirja teel on 0 ja see teeb koolis ka kirjalike tööde esitamise väga raskeks. Kas saaksin teda kuidagi aidata? Kas on mõni lihtne raamat, kust ta võiks nõu saada vms? Tema oskab end väljendada sõnadega ja on suht jutukas. Temaga suhtlemise teeb lihtsaks, et ta on avatud ja aus. Kuid vahel läheb oma jutuga nii laiali, et asja tuum läheb kaduma või enne väsid kuulamisest ära, kui jutu ivani jõutakse. Neid asju ehk saab talle kuidagi selgitada, kuigi päris haiget teha talle ka ei taha.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kirjutamine: tavakiri sulepeaga ja e-kiri. Mõlemad vajavad harjutamist, et kirja vormistamine (sulepea - arvuti) sõna kuulaksid ja mõtte vastavalt soovile vormistaksid. Sulepea ja arvuti ei tohi tõrkeid tekitada.
Teine suur valdkond on kirjatüki sisuline külg.
Kui inimene on keskhariduseni end "läbi närinud" ja kõrgkooli sisse saanud, siis siit tuleneb vaid üks järeldus - harjutamine parandab tunduvalt olukorda, huvi-motivatsioon kiirendab tulemusi, süsteemne harjutamine väldib korduvaid vigade tegemisi.
Kirjanduse (ilukirjanduse) lugemine annab suuniseid ja oskusi sõnaseadmise suunal.
Huviga ja järjekindlalt oma valdkonna küsimustega-kirjatükkidega tegeleda ja kõik kirjatükid lähevadki paremaks.
Maailmakuulsad kirjanikud on ka mitmeid kordi oma sõda ja rahu ümber kirjutanud-täiendanud. Harjutasid-täiendasid end nemadki.
Huvi ja järjekindlusega oma valdkonnas vajalikke kirjatükke teha!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet