Hirm ja paanikahood 23.08.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul käivad paanikahood ja on pidev hirm. Mul puuduvad füüsilised sümptomid, ainult paanikahoo keskel hakkan hirmust värisema. Mu pidev hirm seisneb selle ees, et mul tuleb kohe-kohe skisofreenia. Pidevalt pööran hirmunult pead iga krabina peale, et kas seal oli midagi reaalselt. Mõnikord hakkab kellegi poolt öeldud lause peas keerlema ja on seal pikalt ja ma juba kardan, kuidas ma hakkan seda reaalselt kuulma. Mõnikord tundub, et ma justkui olekski mingit kerget sosinat kuulnud. Vahel lendab kärbes mööda ja ma hakkan paaniliselt otsima, kuhu ta kadus ja kas ma ikka nägin päris kärbest.(Siiani on vist reaalsed olnud) Täielik hirm skisofreenia ees. Rahustitega on ka nii, et võõrutan võõrutan(doose vähendades) ja siis päädib see sellega, et tuleb peale selline hoog mida saan maha ainult siis, et võtan sisse suure koguse rahusteid ja jälle kogu võõrutus nullis.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mirtasapiin on v.hea, Xanax ei sobi. AD ja harjutusused olgu esikohal. Harjutused on kehalised-üldtugevadavad ja siis relaks-rahustavad (vt. minu P-Meditatsiooniharjutus.
Hirm on algul somaatilis-füsioloogiline ja inimene ei saa selle olemusest hästi aru. Seega nö selgusetu-hirm.
Siit vaja endasi minna ja endale selgitada, et mida-keda-millal-ja miks ma hirmun, hirmu tunnen. Millised on hirmu rajajooned-piirid. Kolmandaks on vaja endale selgitada need lülitid (nabanöörid), millega see "piiritletud" hirm minuga ühisosa otsib. Tekib kolm "olümpiarõngast": Mina, Hirm oma rajajoontega, Nabanöörid. Nüüd saab konkreetsemalt tegleda: a) Mina (nii keha kui ka vaimu) tugevdada, b) Hirmu komponentide suhtes end karastada, (nagu talisupleja karastab end veega), c) nabanöörid katki teha ja nö teised lülitid kasutusele võtta.
Loe raamatust "Väljavalitu" Tervisemaja peatükke.
Koostöö oma psühhiaatriga ja tema paneb - kui panna on - diagnoose. Praegu küll skisofreeniat ei terenda.
Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet