Kuidas leida tasakaal iseendas? 08.08.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Kolm aastat tagasi otsustas mees lahku minna. Selleks ajaks olime koos olnud 5 aastat ning meil oli 1a 8 kuune laps. Selle ootamatu otsuse peale jäin lapsega kahekesi.
Samas olin 1-2kuud peale lahkuminekut palju paremas seisus kui nüüd. Nimelt unustas mees peale lahkuminekut ka lapse.
Kuid survena oma perekonna poolt hakkas ühtäkki taas lapsest huvi tundma. Vägikaika vedamine on kestnud nüüdseks 3 aastat.
Selle aja jookusl ei ole ma suutnud oma maailma tasakaalu saada. Et unustada suhe, läksin lapse kõrvalt ülikooli, mille äsja lõpetasin. Hoolimata möödunud aastatest mõjutab eksmees jätkuvalt mu tundeid. Siinkohal pean mainima, et armastust ma tema vastu ei tunne. Ma tahaks, et ta läheks jäädavalt, jätaks mu hinge rahule, et ka mina saaks minna eluga edasi, kuid laps seob.
Olukord on nii masendavalt raske. Kohtumiste järel on laps pöörane, sõnakuulmatu, ärev, vägivaldne ning rahutu. Ka öösiti ei suuda ma end välja magada, kuna laps on öösiti samuti rahutu, sonib, nõuab minu lähedust. Laps on 5aastane, kuid paneb siiani käe mulle põue. Öösel magab käsi minu tissil.

Ma tunnen, kuidas mu enese elu hääbub. Olen 3 aastaga juurde võtnud 15 kg. Toit pakub lühiajalist rahuldust. Vahel ma avastan end enesetapumõtetelt. Ainus, mis mind elus hoiab, on laps. Kuid ma olen kogu aeg nii kurvameelne, haletsev ja väsinud.
Kuidas end aidata. Mul ei ole piisavalt ressursse ning võimalust minna mõne psühholoogi jutule.
Viimasel ajal ajab iga lapse jonnihoog mind nii vihale, et mõttes tahaks ma eksmehele talle kallale minna (kuna minu silmis on kõiges süüdi eksmees, kes sellise olukorra tekitanud on). See on küll ainult mõttes, kuid mu mõtted hirmutavad mind.

Siinkohal mainin, et elan väikelinnas, kus mul puudub oma tutvusringkond. Teen tööd, mida ma ei armasta, teenin vaid miinimumpalga, tulen vaevaliselt ots-otsaga kokku. Soovin leida erialast tööd. Kuid endiselt tulutult. Keegi ei taha värskelt ülikooli lõpetanut (puuduvad kogemused) ja veel üksikema. See on kui nõiaring, millest välja ei saa. Selline tunne, et olen oma elu juba nii noores eas tuksi keeranud.

Kuidas ma suudan enesega rahu sõlmida.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. ...otsustas mees lahku minna, jäin lapsega kahekesi.
# ju siis suhted teie kahe jt. vahel ollid sellised. See on lihtminevik, aga segab olevikku, mis seega ei ole lihtne. Élu on olevikus ja minevikust tuleb lahti lasta, keerata uus elulehekülg. Vanas haava ei maksa pidevalt osatada.
2. ...hakkas ühtäkki taas lapsest huvi tundma. Vägikaika vedamine on kestnud nüüdseks 3 aastat.
# Mõõdupuuks on Laps ja tema heaolu. Kui see tekitab Lapsele häireid, ebamugavusi jms., siis neid suhteid vältida. Siin ilmselt vajalik kohtulik sekkumine. Kuivõrd ta majanduslikult Last on toetanud ja toetab, alimendid ja +...? Need kindlasti lapse huvides sisse nõuda.
3. ei ole ma suutnud oma maailma tasakaalu saada. Et unustada suhe, läksin lapse kõrvalt ülikooli, mille äsja lõpetasin.
# Õpitud tarkus ei kao ja tarkuste varasalv on valmis uueks tööks. uut tööd tuleb järjekindlalt otsida nii virutaalselt kui ka reaalselt kohtadel käia. Järjekindlalt ja kannatlikult. Tubli, et õppisitie!
4. Ma tahaks, et ta läheks jäädavalt, jätaks mu hinge rahule, Kohtumiste järel on laps pöörane, sõnakuulmatu, ärev, vägivaldne ning rahutu. Kui ta maakeelsest jutust aru ei saa, siis sotsiaaltöötaja (resp. lastekaitse-töötaja, lastekaitse jurist) abil asjad korraldada. vt. p. 2.
5. Ka öösiti ei suuda ma end välja magada, kuna laps on öösiti samuti rahutu,
# stress ja depressioon ja üleväsimus (eelkõige psüühiline) vajavad veidi arstirohtudega toetamist (antidepressand ja und soodustavad võtted).
6. Olen 3 aastaga juurde võtnud 15 kg. Toit pakub lühiajalist rahuldust. Vahel ma avastan end enesetapumõtetelt
# depressioon annab liigse isu. AD aitab, dieedi korrastamine, ja mõõdukas liikumine. Eelkõige psühhoregulatsioon (alustada minu Palve-Meditatsiooni esimesest sammust).
7. Viimasel ajal ajab iga lapse jonnihoog mind nii vihale
# Soe dušš (vann) rahustavad nii last kui ka Teid. Kindlasti kasulik mõlemile.
8. Teen tööd, mida ma ei armasta
# Igat tööd annab teha loominguliselt, uutmoodi, teiste aktsentidega. Mänguliselt. Repertuaar on selline ja selline on teie roll selles elu-töö-näitemängus. Seda rolli tuleb Mängida, mänguliselt, loovalt. Võtta ka kui sportlikku mängu. Võtta kui treeningut teie tulevase töökoha tarvis.
9. Kuidas ma suudan enesega rahu sõlmida.
# Ravimid, harjutused, 1..8 valdkonna tegemised, uus lehekülg. lapsevanker ja töövanker vedada uut moodi.
Eluvõitlus karastab, võitlusvaimu kergitada lapse ja enda nimel.
Päevik aitab mõtteid korrastada, paremini lahendeid leida ja neid realiseerida. Mis teistmoodi elukorralduses ette võtta (enda suhtes aus olla) jne.
Julgust puhata, ka puhkehetkeid tekitada (silmadele, lihasrühmadele, psüühikale, kogu kehale...).
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet