Väga närviline ja hirm magamise ees 16.07.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Viimasel ajal on mul täiesti paaniline hirm magama jäämise ees, eriti kui õues läheb pimedaks ja seni kuni hommiku hämaruseni. Selline hirm on mul väga nooruki east saati olnud, lihtsalt vahepeal süveneb hullemaks, vahel leebem. Siiamaani kartsin kogu aeg luupainajaid ja kujutasin kogu aeg ette, et elamises on tondid, kuid nüüd viimasel ajal on paaniline hirm varaste ees. Elan kahekordses suures majas ja paanika on nii suur, et käin öösel mitmeid kordi maja kõik nurgad ja toad läbi, vahest nutan suurest hirmust, aga siiski magama ei suuda enne minna kui hommikul valgeks hakkab minema, ehk siis mingi 3,4 ajal. Kuna abikaasa tihti Soomes tööl, siis lihtsalt ema tulebki öösiti minu juurde, see nagu mingi hetk toimis, nüüdseks on paanika nii suur, et ei aita isegi see kui abikaasa kõrval magab. Mul pole ka võimalik päeval magada, sest mul kaks väikest last. Väga närviline ja plahvatusohtlik olen ka lapsepõlvest saati olnd, ilmselt kui ma rohkem magaks, siis vast oleksin ka rahulikum. Teismeliseeas olid suured probleemid alkoholiga. Kool on lõpetamata, palju ringiaelemist. Ühekorra olen pöördunud psühholoogi juurde, sealt tulin nuttes välja ja hiljem olen kolmel korral rahustite üledoosi üritanud võtta, aga haiglasse seepärast pole sattunud. Olen ka aasta aega alkoholist eemale hoidnud, tehes A-kliinikus endale sellise süsti. Ma olen nii närviline, plahvatan tõesti nagu väga tihti täiesti ilmaasjata, aga ma ei taha olla selline ema ja abikaasa.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tubli, et alko-põrgust välja tulite.
Tubli, et teil lapsed on ja nendega tegeleda saate.
Tubli, et teil abikaasa on ja ta aegajalt ka kodukandis olla saab.
Tubli, et teie ema teid aegajalt toetada saab. jne.
Targad ütlevad, et peamegi rohkem nautima seda, mis meis ja meil on.
On ka neid asju, mida muuta tuleb (rõõm on teada, mis valdkond korrigeerimist-parandamist vajab). 3E-d (ennistamist e ravi, ennetamist e profülaktikat, edendamist e treenimist) vajab: a) foobia e sundhirmude vald, b) une-puhkuse vald, c) depressioon.
Psühhiaater ja und soodustav AD, ema appi ja puhkust kehale ning närvidele, abikaasaga tihedam suhtlemine.
Öövalgustuse lambikesed.
Õppida pingetest vabanema, psühhoregulatsioon.
vt. eelöeldu valdkondade varem antud soovitusi.
Samm-sammult toimub edenemine, kannatlikkust. Asja võtta sportlikult - harjutan ja saan hakkama.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet