Närvilisus ja paanikahood 29.05.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Mul tekivad tihti vihahood ja neist kujuneb välja paanikahoog. Olen aasta aega suhtes olnud ja, kui on mõni tüli, siis ma ärritun väga kiiresti hakkan asju loopima ja karjuma. Mind valdab täielik viha ja ma kardan, et ma muutun vägivaldseks. Igakord olen ma tülides kõige rohkem vihane iseenda peale. Täna kui tüli tekkis hakkasin ma ennast hüsteeriliselt peksma. Ma hakkan alati hüsteeriliselt nutma ja siis mul tekib selline tunne, nagu ma ei saaks enam hingata ja süda läheb pahaks. Nii hüsteeriliseks pole ma kunagi suhetes muutunud, kui praegu, aga vbl teeb oma töö ka tihe ülikooligraafik, pluss kaks töökohta jms.
Igaljuhul ma sooviksin teada, kas rahusteid kirjutab välja ka perearst?

Tänan teid abi eest,
A.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimene peabki olema kuri, agressiivne, tegus:
a) enda negatiivsete iseloomuomaduste suhtes ja b) ühiskonna ebaõigluse suhtes ühiskonnas. See sisemine energia ei tule kulutada vaid muretsemise (emotsionaalse tunnetuse) peale, vaid suurem osa sellest energias tuleb suunata muretsemise-hankimise-Tegutsemise ja Muutmise peale.
Seega - kasuta seda energiat eelkõige enda muutmiseks, varsti suudad ka sotsiaalse keskkonna (lähema ja kaugema) paremaks muutmisele kaasa aidata. Iga kodaniku abi on siin teretulnud.
Alateadvustatult reageerid kehalise aktiivsusega, aga seda kehalist tegevust, pingete vabanemist kehalise tegevusega, tuleb plaanipäraselt ise kasutada. Ümisemine (OM-Yoga printsiip) aitab rahuneda, Minu PM-harjutus, jalutuskäigud, uni, lõõgastushetked päeval.
Apteegist rahustavat teed. Töö- ja puhkerežiim paika ning une arvelt ei võta.
Vajadusel perearsti juurde ja kirjutab vajaliku rahusti - lühiaegseks kasutamiseks.
Rohi on esmaabivahend, harjutused on põhivahendid, Välja tuleb jõuda uue hoiakuni ("uued prillid"). vt. varasemaid soovitusi, sirvi Tervisemaja soovitusi raamatust "Väljavalitu".
Head tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet