Rasedus - mida teha? 28.05.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen ennegi siia kirjutanud, kuid nüüd tulin uue murega. Nimelt olen 21 aastane ja tundub et rase. Aga saatuse tahtel juhuslikult sattusin ma endast noorema noormehe otsa. Tema on 19. Käib muidugi korralikult tööl. Saame kuidagi ära elatud. Korterit üürides ei ole just elu lilleline. Arved ja asjad on suured.
Mis mind painab on masendus selle ees, et ma ei tea mida teha. Olen alati unistanud lapsest. Aga samas mõtlen, et võib-olla mu noormehel on õigus ja me pole valmis veel. Samas ei tahaks ma kuulda mitte midagi abordist ega sellisest.
Hetkel ma endale pole tööd saanud. Ja hirmud on suured. Kas me üldse suudame selle lapse üles kasvatada. Kui praegu endalgi on rahaliselt raske. Ja noormees pole kindel, kas tema on ikka valmis. Ta arvab, et ta on liiga noor veel, et sellist vastutust endale võtta. Ja ma saan temast täiesti aru. Mõtlen ju ise samuti, et kas ma oleksin hea ema.
Igalpool ju räägitakse, et inimesel peab olema korralik elu, tal peab olema töö, elukoht ja alles siis on mõeldav, et saaks lapsi. Mõtlen kas mina tegin midagi valesti, et nii läks. Kas olen halvem? Sest tegelikult ju ka minust nooremad tüdrukud on jäänud rasedaks ja mõni neist saab siiamaani suurepäraselt hakkama. Samas ma ei taha oma noormehe elu keeruliseks teha. Kuidas ma saaksin tema elu muuta nii drastiliselt, kui ta isegi ei tea, kas ta tahab...
Sellest on tekkinud mul öised unehäired. Enamasti ma ei suuda magama jääda ja kui jään, ärkan öösel mitu korda üles.
Samuti nutan rohkem.
Pingeid on nii palju, et lihtsalt ei tea enam, mis edasi teha. Mis oleks see õige valik ... kõigi suhtes.
Ise ma ju samamoodi kardan emaks saada, aga samas ma ei taha ka mõelda et peaksin pisikese elu hävitama. See poleks samuti õige, ma arvan. Aga kuidas ma ( me ) hakkama saaksime, seda ma ei tea.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui omavahelised mänglemised viisid rasestumiseni, siis te ju lapsed enam ei ole. Pass käes ja puha.
!5-16 aastased tulevad juba olümpiamängudel võitjaks jne. Seega - kui nüüd valmis ei ole, ega te siis ka aasta kahe-viie-kümne pärast rohkem valmis ole.
Mida tema isa-ema arvavad, kuidas toetavad? Mida teie vanemad asjast arvavad ja toetada suudavad?
Otsige lahendusi, mitte minevikus tehtud vigu.
Paljud ei saa rasestuda, ei saa lapsi. Teil Praegu see võimalus on. Otsustama peate aga kokkuvõttes ikkagi ise.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet