Tegevuste kordamine 18.03.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on väga suur mure oma elukaaslase pärast, ise ta abi ei otsi, kuid ma näen, et midagi on valesti ja selleks saab kindlasti ka kusagilt abi.
Üritan siis panna seda sõnadesse, mis minu arus pole sugugi normaalne käitumine ja mille puhul peab midagi ettevõtma.
Kõige esimese asjana märkasin ma seda, et ta kipub ühte tegevust mitu korda kordama, näiteks lülitades tuld põlema, et tee ta seda ühe korraga vaid lülitab umbes 5-7 korda tuld põlema ja uuesti kinni ja uuest põlema.
Või siis kasvõi postkastist posti võtmine, kui post ära välja võetud, siis suleb ja avab ta postkasti ust veel mõned korrad tagant järgi.
Näiteks veel kas siis uksest sisse astudes või siis voodisse tulles ta lihtsalt tatsab ühekohapeal päris kaua aega, enne kui siis kas uksest sisse astub või voodisse läheb.
On veel mõningad käitumisega seotud asjad, mis ei tundu minu jaoks normaalsed, kuid ma ei oska neid enam sõnadesse ka panna.
Olen mõelnud, et äkki see on seotud tema tööga, kuna viibib palju kaugsõitudes üksinda.
Oleksin väga tänulik, kui saaksin mingisugust informatsiooni, et mida sellise käitumisega ette võtta või kust saab abi. Mul pole isegi aimu, kuidas sellist käitumist nimetatakse ja millest see tingitud on.
Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

? Kõige esimese asjana märkasin ma seda, et ta kipub ühte tegevust mitu korda kordama, näiteks lülitades tuld põlema, et tee ta seda ühe korraga vaid lülitab umbes 5-7 korda tuld põlema ja uuesti kinni ja uuest põlema?
= Korduvad sundmõtted ja sundteod e obsessiiv-kompulsiivne häire. Vajalik arstirohi ja siis vastavad harjutused, et sellest üle olla, et muude tegevustega see "kõrvale" juhtida.
Kui üldist pinget vähem ja organismi kõigiti tugevdada, siis ka paranemiseks soodsamad tingimused.
Psühhiaater aitab.
Üldtugevdavaid meetmeid saab kohe rakendada, psühhoregulatsiooni saab ka kohe praktiseerida. (vt. minu Palve-meditatsioon).
Järjekindlat tegutsemist!
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet