Ärevusest tulenevad sund- ja liigsed mõtted. 16.07.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen eelnevalt siia kirjutanud sundmõtete teemal. Kaebused hakkasid eelmise aasta novembrist. Siiani on sundmõtted, kuna pole jõudnud arusaamisele, millest nad täpselt tekivad. Nüüd siis olen lõpuks enda sisse vaadanud, ennast jälginud igalpool ja lugenud võimalikult palju infot sundmõtete kohta. Ja jõudsin täielikule selgusele. Minu sundmõtted ja igasugused liigsed mõtted tulevadki kõik ärevusest. Ärevus on nii suur, et see ei lase normaalselt mõelda, ei lase mõtetel normaalselt tekkida, see segab normaalset mõtlemist. Ja kuidas ma sain selgusele? Kui ma olen kodus(kasvõi terve päeva), siis minuga on kõik korras, mu psüühika on korras, mõtted tulevad rahulikult ja ka rahulikult lähevad, võibolla isegi eriti mõtteid ei ole, aga kohe kui lähen kodust välja, kuskile linna, trenni - tekib nii palju mõtteid, igast sundmõtteid, peas vohavad ainult mõtted ja mõtted ja mõtted, miljon mõtet ja + ma püüan neid mõtteid veel eemale saada, see omakorda toob veel rohkem mõtteid. Selle kõige põhjus ongi ärevus, ja ärevuse tagajärjeks on sundmõtted ja liigsed vohavad mõtted. Seega ei tuleks sundmõtteid(tagajärge) ravida, vaid ärevust(põhjust), siis saab ka rahulikult kodunt väljas käia, ilma sellise segaduseta, mis peas toimuma hakkab.

Sooviks tõesti nendest liigsetest mõtetest lahti saada, loodan, et ärevuserohuga saan sellest lahti. Tahan lihtsalt ükskord normaalselt väljas käia, trennis ja linnas. Need tarbetud mõtted, sundmõtted, liigsedmõtted lihtsalt kurnavad seesmiselt ja hävitavad muudkui tervist.

Seega, milline ärevuserohi on siiani kõige rohkem patsiente aidanud? Milline rohi oleks ärevuse vastu kõige parem? Palju seda võtma peaks? Ja kui ma olen terve päev kodus, siis poleks vist mõtet seda võtta? Kuna kodus on kõik hästi. Ja see rohi ei tohiks kindlasti väsitada, kuna muidu kui trenni lähen, ei jõua midagi teha.
Olen kindel, et kui ärevusest saab lahti, kaob ka sundmõtted ja liigsed mõtted.

Kõike head!

Vastust ootama jäädes,

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevuse puhul domineerib tundeelu komponent, sundmõtete korral mõtlemine-tunnetamine, kognitiivne süsteem. Psüühika on tervik ja kõik on omavahel teatud seostes. Seega - Põhjus-Tagajärje puhul on ka vaja probleemile läheneda tervikut silmas pidades. Kui põhjuseks on "mureaurukatlasse" kogunev "mureaur, stressipinged" ja tagajärjeks on "aurukatlast" liigse auru väljavool (suhteliselt nõrgemast kohast), siis on ju meil: a) auru teket vähendavad võtted, b) aurukatelt tugevamaks tegevad harjutused-ravimid olulised. Kui süda on treenimata, siis kiirkäik paneb hingeldama (Põhjus=Käimine, Tagajärg=Hingeldamine südame-veresoonkonna nõrkuse tõttu. Treenides seda südame-veresoonkonda võime siis joosta ja hingematmist-hingeldamist ei ole).
Rohud: tundeelu - antidepressantide reast, sundmõtted-mõttesfäär - neuroleptikumide seast rohi valida.
Mõttekäik on Sul õige. Lisamõtteid vt. varasematest, minu kogemused on raamatus "Väljavalitu".
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet