Otsin lahendust, kuidas saada inimene ravile 09.02.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Nimelt on mu õde (37a)vaimuhaige. On viibinud ka psühhiaatriahaiglas, aga tänu kojulaskmisele ema loaga on ravi poolikuks jäänud ja see kestab oma 10a juba. Talle määrati ka kunagi pension (90% töövõimetu), millele ta järgi ei käinud, tablette pidi sööma elu lõpuni, mille ta ka katkestas. Kodus toimus vaimne ja füüsiline terror ema kallal. Õde on kõik need aastad vaid voodis lesinud, räägib oma kujutletavast maailmast omaette, teeb kodus sigadusi ja on süüdimatu. Viskab aknaid kodus sisse, märatseb. Nüüd ei ela mina enam üle 5a nendega koos ja asi on läinud väga karmiks kodus. Nüüd on ema vähihaige, saab keemiaravi ja ei saa enam endagagi hakkama ning vajaks hooldajat ja õde kasutab tema kallal füüsilist ja vaimset vägivalda (kui hoog peal). Ema elu on tõsiselt ohus ja kardab enda pärast. Mis saab õest ka siis, kui ema enam ei ela? Helistasin ka psühhiaatria haiglasse, et kuidas õde sinna saada (ise ta ei lähe). Öeldi, et kutsuge kiirabi järgi, aga minu vana kogemus näitas, et kui kiirabi kohal, oskab ta väga malbet inimest mängida ja kiirabi läheb ära. Ükskord võeti ta ka kaasa koos politseiga, kuna helistasin ta kunagisele raviarstile, kes käskis tuua ta haigla (see inimene lahkus töölt). Kuidas ma ta siis saan sundravile? Kas peangi ootama nii kaua, kuni ema maha lüüakse tema poolt? Terve suguvõsa on mures ja asjast teadlik. Viimane märge õest haiglas on 2005a ja see ei pidanud enam kehtima, kuna aega palju möödas. Kas mul oleks veel mingi võimalus, kust uurida/läheneda asjale? Mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Koostöös psühhiaatriga, kes teda on varem ravinud. Psühhiaatrilt hospitaliseerimise saatekiri ja siis kiirabi juba tegutseb. Sotsiaalosakonna kaasabil (Haiglas ja ka ilma) vormistada erihooldekodu dokumendid. Tänapäeval on ka depooravimid (süstimine kord kuus), millest suur abi.
Seega: psühhiaater ja sotsiaaltöötajad.
Tegudele!
Jüri O.-M. Ennet