Lähedase inimese depressioon 28.09.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

minu kallil mehel on mitu aastat kestnud depressioon. Varem on ta võtnud Efexori ning siis kui meie suhe oli uus, siis see lisas positiivseid emotsioone tema ellu. Nüüd, kui hakkasime elama koos (ja vahepeal oli ta antidepressantide võtmist katkestanud ning mõned kuud tagasi hakkas võtma Cipralexi), ma näen, et tema depressioon süveneb, ta ei pööra mulle piisavalt tähelepanu ja viimasel ajal hakkas rääkima, et miski maailmas teda ei huvita, ning ta ei taha rikkuda minu elu, kui ta ei usu, et saab kunagi oma depressioonist lahti ja ei suuda pakkuda mulle hoolivust ja kvaliteetset elu. Kas sellised mõtted on tavapärased depressioonis inimesele? Palun, soovitage, mis võiks teda aidata??? Kas peaksin pigem vaikselt toetama teda või parem, kui läheme lahku? Hoolin tema tervisest ja armastan teda väga! Palun, soovitage, mida teha??!!!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Depressioonil mitmeid toimeid meie tundeelule, meelemaailmale, kehale, sotsiaalsele tegevusele (vt. minu raamatust "Väljavalitu" Haigemaja 2. korrus). Efexoril (venlafaksiin) on SNRI (serotoniini ja epinerfiini) toimed ja Cipralexil (estsitalopraam) on SSRI (serotoniini tagasihaarde pidurdamine) toime. Täpse valiku teeb psühhiaater. Mina alati küsin patsiendilt toime tulemuslikkust - inimesel PEAB rohu võtmisega seisund paremaks minema. Seega - õige rohi ja õige annus. Depressiooni käigus muutub nukramaks ka intiimelu, aga selle toetamiseks on v. head rohud olemas. Ja olen N korda juba öelnud (N= üle 4500 korra e-kliinikus), et ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid" printsiipi on vaja kasutada e arstirohust (AD) üksi ei piisa. Ja veel - inimsuhteid saab parandada suheldes, suhtlemise ühisosa (mis mõlemile meelejärgi) suurendades ning individuaalosa (mis teineteisel erinev) mitte leelotamise või siis ka non verbaalselt esile kergitada. Kui meedia-jaburdaad ja muud paraadid looduslik-loomulikku Lapse tahtmist-saamist ei ole veel ära nullinud, siis suurimaks ühisosa tekitajaks on ikkagi LASPS(ED). Läikivad asjakesed (Merzud, Bemmid, Jahtpurjed, Lossmajad, Maad-metsad, Glamuur, enda Mina eest põgenemine kaugreisidele (mõnedel on see ka enda leidmine!) aja jooksul tuhmuvad ja enam ei läigi piisavalt, enam ei tekita seda ühisosa (jälgi paljude Miljonär-Miljardär Tähtede välist glamuuri ja rohket sisemise lähisuhte otsimise ebaõnnestumist. Seda esineb ka Eesti nn raha-kapital-istide hulgas. Kahju.).
Lähedasi (ka kaugemaid liigikaaslasi-Eestimaalasi) tuleb ikka vastavalt oma võimetele toetada! Kooselu küsimustele vastus on teie mõlemi südames sügaval - teie ühisosa, emotsionaalne nabanöör, hingeline ühishingamine.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet