anterograadne amneesia 27.07.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, olen korra juba oma murega Teie poole pöördnud, kuid nüüd tahaks küsida anterograadne amneesia kohta. Nimelt minu elukaaslane päästeti uppumis surmast. Praeguseks õnnetusest möödas natuke üle kolme kuu. Tema füüsiline seisund on väga hea ka loogiline mõtlemine on paigas. Ainuke mure on praegu tema lühimälu. Olen uurinud ja aru saanud, et tal on anterograadne amneesia. Psühholoogi poolt tehti ka mingisugune test, mis näitas, et vahetult peale õnnetust oli tema mälu mõned sekundid nüüd aga ca 2 minutit. Kas see on mingisugune näitaja või on see sellisele amneesiale iseloomulik ?
Tema aju ka nagu salvestab infot, kuid tal puudub ajataju, nimelt kui küsida, mida me täna teinud oleme siis tihti saame vastuseks asja, mis toimus eile või paar päeva tagasi. Kas ka see on anterograadne amneesiale iseloomulik? Küsimus oleks aga selline, et kas see läheb üle? Kui jah siis kas see võiks toimuda nagu filmis, et hommikul ärkab ja kõik on korras või tuleb mälu ajaga? Milliseid märke peaks jälgima, et amneesia väheneb?
Suuur suur aitähh Teile. Kena suve soovides.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Õnnetuste (traumad, uppumise situatsioon jms) korral võib olla mäluhäire: a) lihtne - inimene ei mäleta selle traumajuhtumi aegset, b) anterograadne - ei mäleta ka sellele järgnevat teatavat aega, c) retrograadne - sellele traumale eelnevat teatavat perioodi ei mäleta, d) siin nii b) kui ka c). Kõik eelöeldu puudutab seda traumaperioodi. Hilisemad-praegused mäluhäired-probleemid on (võivad olla) selle trauma jääknähud ja paranevad vastavalt kogu organismi paranemisega, aga siin saab täpsemalt öelda raviarst (neuroloog, psühhiaater). Mälufunktsioonid on paljuski treenitavad ja see harjutamise printsiip tuleb ära kasutada. Kehaline ja psüühiline on omavahel seotud, siit siis ka kehalise aktiivsuse harjutamise) tähtsus - Tervemas kehas tervem mälu...psüühika.
Koostöö raviarstiga!
Paarimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet