Rasedus ja segavad sundmõtted+hirmud 02.10.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Olen lapseootel (4,5 kuud). Mul on varem esinenud kahel korral sundmõtteid, abi olen saanud ainult ravist (citalec), mis on ka muidugi hästi aidanud. Aga tabletiravi likvideerib ju halva enesetunde kuid probleem ju tegelikult iseenesest ei kao ju ära, ta lihtsalt jääb puhkeseisundisse et siis pingelisel perioodil endast jälle märku anda. Minu puhul ongi nii, et rasedus on soovitud ja laps oodatud. Enne rasedaks jäämist lõpetasin ka ravi mis vältas 1.6 aastat. Saades positiivse rasedustesti tulemuse muutis see minu olukorra tükiks ajaks ärevaks. Läksin raseduskriisi nõustamisse, informeerisin oma günekoloogi ning psühhiaatrit. Enesetunne paranes nädalatega, ja sain päris kenasti oldud edasi. Nüüd septembri lõpus enne oma sünnipäeva läks jälle ärevaks ja tulid pahad mõtted tagasi (vägivaldsed mõtted). Enesetunne on ebamugav ja vastik. Ma tahan ise hakkama saada, et ei peaks jälle tabletti tarbima. Häda on selles, et elan väikelinnas ja siin ei ole kognitiivse käitumise teraapia võimalusi. Tahaksin väga end aidata. Palun soovitage tohtreid Tartus või siis Pärnust, kes tegelevad sellise teraapiaga. Ja mida oskate Teie minu seisundile öelda ja soovitada. Tänan!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Parim ravim - ootatav Laps. Järgnevad lähedastega suhtlemine, nendepoolne mõistev-toetav käitumine. Kolmandaks - rohkelt looduses (õues) tegutseda, jalutada. Jõukohane igapäevategemine ei lase ka halvematel mõtetel pähe tulla. Eelnevatest ravikuuridest psühholoogiga on ju ka põhiprintsiibid meeles - rakendada seda. Häid tohtreid on nii Tartus kui ka Pärnus, aga selles ei ole küsimus. Küsimus on selles, et peab olema ka nn hingeline klapp, aurad peavad sobima. See selgub esimesest pilgust-kohtumisest.
Kaunist lapseootust,
Jüri O.-M. Ennet