meeleolu muutused ja paaniline hirm 26.07.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Probleem laiem!Nimelt avastati mul mõni aeg taagsi tuberkuloos ja seoses sellega saan ma hunnikus rohtusid iga päev.Arst küll hoiatas ette,et võib tekkida teatud meeleolu muutusi ja ka unetust ja kõike sellega kaasnevat.Kuid nii hulluks nagu olukord pöördunud on poleks ma iial arvanud ,et asi siiski pöördub.Meeleolu hüppab ,kui skaala järgi mõõta, siis 0 -lt 100 -le ja tagasi ja nii igapäev ja mitu korda päevas.Kuna olen enne seda tuberkuloosi olnud ka hädas paanikahäirega ja hirmudega,siis on need kõik ülivõrdes tagasi tulnud.Pean ausalt ütlema,et on hetki ,kui ma tahaks endale lõpu teha ja teisalt tunnen et hakkan juba teistele ohtlikuks muutuma,sest ei suuda neid enam välja kannatada.Nüüd,teades,et see tuberkuloosiravi on pikk.kardan et ma lihtsalt murdun ja ei suuda seda lõpuni teha ...Kõrini on sellest mannetust olemisest ja tablettide söömisest... Siinsamas ei ole veel väga vana ka(43) et eluga lõpparve teha,aga edasi vegeteerida niimoodi ka enam ei jaksa...Ja ei tea mida tehagi...Ehk oskate nõu anda,aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Räägiksin raviarstiga ja lisaksin siis AD-d - saate pingeid vähemaks ja saate ka magada. Köik tervisliku eluviisiga seotud ettevötmised tulevad kasuks. Alustage jalutuskäikudest. Ennemuiste (enne 1950-date löppu AD-d ju praktiliselt ei olnud, siis oligi vaid tervisevetel jalutamine. Normaalne söömine, aga seda teate isegi (rohke rohu puhul oluline).
Olen praegu Berliini ühes haiglas tegev, siin köigi üle 100-aastate pildid pannakse pidusaali seinale. Selliseid on selles geriaatriahaiglas juba 70. Minul endal plaan elada 110 (tegelikult 120). Plaan peab olema, siht - see aitab.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet