Millal on õige aeg? 07.01.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen varem küsinud oma nüüdseks 62-aastase õe imeliku käitumise kohta (liigesehaige, kes ei maksa oma arveid, ei pese end ega oma riideid, laseb toidud riknema jne). Soovitasite tasapisi hakata korraldama tema invaliidsusasju.
Perearst liigeshaigele invaliidsust vormistada ei saa kui patsienti ei näe (vaatlus, vereanalüüsid jm) ja arstile õde ei lähe ega lase ka koju kutsuda. Perearst ei usu ka Altzheimerit, ehkki rääkisin talle olukorra pisiasjadeni ära.
Psühhiaatriga on ju aga lugu veel keerulisem. Ükski psühhiaater ei pane ju puudeastet inimesele, kellega ta pole silmast silma rääkinud. Ma mõtlesin, et võtan kontakti mingi psühhiaatriga, lähen vestlusele, aga... Mis sellest abi kui mina oma õest rääkides endal oimukohal "kruve keeran" ja tema veidrustest räägin.
Viimane šokk tabas mind siis kui õde ähvardas korteri, mis on tema nimel, kuid kus kogu meie kuueliikmeline pere (sealhulgas tema ja minu sügava vaimupuudega ema)elab ja sisse on kirjutatud, lihtsalt maha müüa.
Mõistsin, et see jutt oli šantažeerimiseks,et ma lõpetaks tema rahaasjadest ja hügieenist rääkimise, aga ära ehmatas ikka küll.
Praegu tundub, et mina omalt poolt ei saa enam midagi muud teha kui talle süüa viia ja tuba kütta. Mustusesse ju ei sure.
Endiste ja praeguste seaduste järgi on vist nii, et sundhospitaliseerimine toimub vaid siis kui patsient muutub ohtlikuks (endale, teistele, materiaalsetele väärtustele)?
Ohtlik ta veel pole ja muidu ajab absoluutselt normaalset juttu, kui rahaasjad ja enesega toimetulek välja arvata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Perearsti tegudevaldkonada kuuluvad ka koduvisiidid. Selle visiidiga selgub suuresti see vaimne seisund ja olukord koduses miljöös "haigusest tingituna." Sellele järgnevalt saab järgmisi käike planeerida: vaimse tervise täpsustamise, ravi, invaliidsuse aspekti silmas pidades.
Kannatlikkust ja tegutsege!
Jüri O.-M. Ennet