autistlikud jooned 04.12.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Probleem on selles,et mul 4-aastane tütar räägib aastase tasemel.Kõrvaarstil ,neuroloogil ja lastepsühhiaatril,psühhiaater aga vastas et vaatab ,äkki laps areneb edasi lasteaia abi ja teiste laste najal ,aga ei midagi,paljud on pakkunud,seda et laps kui oma ette räägib aga teiste ees mitte ,et äkki on autist.Tean enam vähem mida see tähendama peaks aga saaksite põhjalikumalt lahti seletada.Kuulmislangust on aastatega logipeed välistanud,neuroloog soovitas aju uuringut ,kuid see jäi tegemata ja logopeedid väidavat et see ei näita kõnepatoloogiat.Ette tänades,murelik ema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lapse autismi korral paljuski puudub normaalse arengu lapseea periood, selle normatiivse arengu esinedes on see enne 3. eluaastat.
Autism avaldub sotsiaalsete suhete kvaliteedis - teiste tegevuse ja emotsioonide ebaõige hindamine on esiplaanil
Neile on iseloomulik suhtlemise kvalitatiivne muutus:
- avaldub võimetuses kasutada suhtlemises olemasolevat keeleoskust,
- rolli- ja imitatsioonimängude puudulikkus,
- mõtteprotsessides fantaasiate ja loovuse kadu,
- kõneavalduste väheses paindlikkus,
- emotsionaalse vastusreaktsiooni puudumine, jne.
Lapse autismile on samuti iseloomulik käitumise, huvide ja aktiivsuse monotoonsus, korduvus ja stereotüüpsus, mis igapäevases tegevuses ja suhtlemises kaldub muutuma rigiidseks ja rutiinseks. Tavaliselt avaldub selline omapärane käitumislaad nii uutes tegevustes kui ka igapäevaharjumustes ja mängus. Varases lapseeas võib avalduda eriline kiindumus ebatavalistesse objektidesse. Oma tegevuses võivad lapsed demonstreerida erilist püüdu sooritada mitmesuguseid rutiinseid mittefunktsionaalseid rituaale. Jne.
Ametlik jutt on keeruline, piltlikult on aga olukord Järgmine. Kui väike hiirekene sööb teri klaaskupli all, siis teda oluliselt ei häiri kupli taga olevad kassid ja kõutsid - ta elab oma elu. Kui nüüd lapsukene elab "nagu kupli all" oma elu, teistega suhtlemine on nagu läbi kupli (osa infot tuleb läbi, osa muutub, osa ei jõuagi kohale) selline seisund annabki mingi ülevaate autismist.
Probleem keeruline, diagnoosi las paneb ikkagi arst - psühhiaater.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet