Somatofoorsed häired 18.11.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!Minul on somatofoorsed probleemid.Olen ka varem teile kirjutanud ja head nöu saanud.Vajaksin rohkem teavet selle haiguse kohta.See haigus tekitab minus ebamugava häiriva tunde.Mis laadi psyyhilise haigusega on tegu.Kui ebamugavaks vöib muutuda.on oodata psyhhoose,skisoreeniat,neuroosi voi midagi seesugust.Tänan.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Somatoformsete häirete korral on suhteliselt püsivad somaatilised (kehalised) sümptomid, mille puhul uurimisel ei leita organi haigust ning patsiendid pöörduvad jätkuvalt oma keha-kaebustega arsti poole, nõudes uusi uuringuid.
Isegi kui sümptomite-haiguse algus ja püsimine on seotud mõne ebameeldiva stressiga, elusündmuse või konfliktiga, ei seosta patsiendid neid häireid psühholoogiliste põhjustega, seda ka ilmsete depressiooni- ja ärevussümptomite esinemisel.
Nende häirete korral võib tavaliselt näha nn. tähelepanuotsivat (histrioonilist) käitumist, eriti patsientidel, kes on solvunud sellest, et neil ei õnnestunud veenda arsti oma haiguse kehalises olemuses ja edasiste uuringute vajalikkuses.
Diferentsiaaldiagnoos
Hüpohondrialuul - kuigi veendumus nende häirete korral on küllaltki püsiv ja põhjendamatu, on see siiski teataval määral või vähemalt lühiajaliselt mõjustatav vastuargumentide, rahustamise ja veel mõne uuringu tegemisega.
Kui ebamugavaks vöib muutuda.on oodata psyhhoose,skisoreeniat,neuroosi voi midagi seesugust. Iga häirte on häiritavale ebamugav, individuaalselt häiriv. Psühhoosi sellest ei teki. Skisofreeniat sellest ei teki. Häiriv on külla.
Need häired on kõrvaldatavad.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet