alkohooliku aitamine 01.11.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Meie mure on järgmine. Kahtlustame, et meie hea sõbranna (30a) võib vaevelda liigse alkoholitungi käes. Alkohol on talle kogu aeg mekkinud, aga viimase aastaga on meie arvates tekkinud sõltuvus. Sümptomid, mida oleme sõbranna juures oleme täheldanud:
1) nädalas on vaevu 1-2 õhtut, kui ta ei tarbi alkohoolseid jooke (näiteks hiljuti ei olnud tal võimalik teha läbi gripiraviks määratud antibiootikumikuuri korrektselt, kuna ettenähtud 10t alkoholivaba päeva lihtsalt ei tekkinud);
2) korraga juuakse ikka 3-4 pudelit õlut või siidrit, vahel avatakse veel ka veinipudel, nädalavahetustel ka kangem kraam (dzinn jne)
3) on teinud vihjeid, et tarbib alkoholi tihti üksi kodus olles ja see meeldib talle
4) kurdab tööpäevadel tihti pohmelli, maovalude, värisevate käte ja üleüldse kehva enesetunde üle
5) järjest enam hoidub seltskondadest, eelistab üksi kodus olla, kui lähebki nädalavahetusel välja, siis lõpeb see vahel 'mälukaotusega'
6) ei lase seda teemat üldse meie algatusel puudutada (kas ma olen abi palunud? ma ei pea kellegagi midagi rääkima kui ma ei taha jne)
7) korra on ise meile maininud, et on mures, kuna talle maitseb alkohol, aga ta saab aru, et see võib olla probleem
8) töölt puudumisi pole olnud
9) tihti tujutu ja närviline

Kas meie mure ja kahtlus, et tegemist võib olla tekkiva või juba olemasoleva alkoholismiga, on õigustatud?
Kui jah, siis kuidas saaksime teda aidata? Kui temaga rääkida, siis missuguse tooni ja sõnadega alustada? Kas olla toetav ja murelik sõber või kasutada jäigalt nn nurkasurumise taktikat ja sundida teda rääkima? Me oleme juba kumbki korra püüdnud temaga rääkida sel teemal, kuid see on lõppenud sellega, et sõbranna teema üsna järsku ja teravalt lõpetab.
Kuna me ei oska ega julge enam omal käel sõbrannat aidata, oleksime tänulikult igasuguse sellekohase nõu eest.

Ette tänades,

2 murelikku sõpra

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kas meie mure ja kahtlus, et tegemist võib olla tekkiva või juba olemasoleva alkoholismiga, on õigustatud?
ON! Tegemist on alkoholismiga.
Kui jah, siis kuidas saaksime teda aidata?
Aidata saab psühhiaater või narkoloog. Vastuvõtule.
Kui temaga rääkida, siis missuguse tooni ja sõnadega alustada?
Sõbralikus toonis ja väga kindlas kõneviisis - SUL ON PROBLEEME, VAJAD RAVI! Ennet ütles, Tohter aitab!
Kas olla toetav ja murelik sõber või kasutada jäigalt nn nurkasurumise taktikat ja sundida teda rääkima?
Toetada selliselt, et jõuaks tohtrini ja siis ka täidaks soovitusi.
Kannatlikkust!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet