Kas on alkoholisõltuvus? 17.10.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kui 25-aastane mees joob iga tööpäeva õhtul 1-2 õlut, vahel ka 3-4, ning nädalavahetusel reedel või laupäeval on väike pidu viinaga, kas see viitab alkoholisõltuvusele? Nii on olnud mitu aastat ning täiesti alkoholivabasid perioode, isegi 1 nädalat pole olnud. Talub alkoholi hästi, ei muutu agressiivseks, ei tuigerda ringi ega kaota mõistust. Ise arvab, et probleemi pole ja ma olen paranoiline ning mõtlen üle. Millisest alkoholikogusest päevas algab alkoholism, kui nii üldse saab küsida?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

On probleemid. Suur taluvus viitab juba kroonilisele tarvitamisele, vana klassifikatsiooni järgi - II staadiumi alkaš. Puudub haiguskriitika, ise probleemist aru ei saa, eitab. Kui iga päev võtab - probleemid. Olgu neli kuud karsklane, siis võib ta öelda, et on probleemist üle. Kui leiab põhjusi-põhjenduis, siis on alkoholi-haige, viinakatku nakatunu.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet