Anoreksia või süütu toitumishäire? 19.08.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 25-aastane 170 cm pikk naine. Laps koolimineku eas ka olemas. Välimuselt teiste väitel üsna kena. Aga iseendaga pole ma rahul. Kuna mul kalduvus ja pärilikud eeldused paksuks minna, pean tahes-tahtmata oma toitumist jälgima. Olen võtnud 2 nädalaga juurde kaalus 12 kilo, sama kiirelt olen 15 kilo ka alla võtnud.

Juba viimased 10 aastat on süües tunne nagu oleksin kellegi tapnud. Sellised süümekad. Ja kõhus kohutavalt raske tunne, nagu sangpommi oleks alla neelanud. Tõeliselt hästi tunnen ennast söömata olles. Vahel kui liiga kõhnaks lähen siis paljud virisevad et söögu ma rohkem ja et nemad pole mind vist söömas näinudki ja et mingu ma arstile ja et nii kõhna on kole ja et meestele ei meeldi. Samas ei ole nad mõista suutnud seda (nii vanemad kui sõbrad), et ma ei otsi mehi, mis siis et üksikema olen. Ja et mind ei huvitagi ilus olemine. Kõhnana tunnen ennast lihtsalt hästi isegi kui mulle öeldakse et ma siis kole olen. See raskustunne kõhus peale igat söömist on kohutav. Ja alati iiveldus, terve elu peale söömist alati võitlen oksendamisega. Muide, ise ma eluseeski sõrmi kurku ei ajaks.

Trenni teen 5 päeva nädalas õigete kavade järgi, aga toitun nii et kaal pidevalt langeks. Kaalu alandamiseks olen tarbinud lahtisteid, aga suudan vabalt ka söömata olla. Selle tulemusel (arstide väitel) on mul tugev mao ülihappesus, mis tekitab suuri valusid) ja peavalud. Olen proovinud arsti soovitusel erinevaid AD-sid, kuid need muudavad mu nii uniseks, et linnas kukun sõna otseses mõttes püsti seismiselt magama, nagu purjus oleks, ja see ei möödu ka nädalatega. Sel perioodil ei ole ma suuteline toast üldse väljumagi kuna jään magama vales kohas. Mida teha? Kas see on mingi tühine toitumishäire või peaks abi otsima? Aga miks mulle need AD-d sedasi mõjuvad? Ja millest mul selline kohutav hirm paksuks minna kuigi paksudega suhelda saan vabalt ja neid üldse ei halvusta? Miks tahan olla kõhna isegi selle hinnaga et mind koledaks peetakse? Millest see raskustunne kõhus? Ei jaksa enam selle toitumisega võidelda. Tean täpselt mida ja palju süüa et olla terve, kuid ei käitu selle järgi. Palun andke nõu!!!! :(((((

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Varjatud depressioon ja toitumishäire. Happesus - valesti toitumisest. AD-d on rahustavaid, uinutavaid, ergutavaid. Vaja õige ja sobilikus annuses. Psühhoregulatsiooni harjutused. Treeninguid jätkata. Toitumine rahulikult, kiirustamata, mitte näljutamisperioode, kogused veidi tagasihoidlikumaks, suhkrud ja rasvad vähemaks. Kaua mäluda!
Lapsest rõõmu tunda!
Probleemid on lahendatavad.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet