Hr Ennet 20.04.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mida rohkem ma teie "muid" soovitusi loen, seda rohkem mulle tundub, et need on väga naiivsed ja lühinägelikud. Ma olen absoluutselt nõus, et AD'd peaks olema viimane võimalus ja ainuüksi AD ei ravi inimest terveks niivõrd kui see psüühhiliste probleemide puhul üldse võimalik on, aga... Ilmselt teate te minust paremini, et paljudel inimestel on ajukeemia häired kroonilised ning nad võivad sporti tegema jäädagi, aga ilma psühhofarmakonide abita pole mingit arengut loota.

Olen 25a mees, probleemid algasid mul 3,5a tagasi ja praeguseks olen viibinud 4 korda psühoneuroloogias. Diagnoosiks Generaliseerunud ärevus + tugevad somatisatsioonihäired peale posttraumaatilist stressi. Sinna peale kasvanud depressioon. Järele proovitud rohud: cipralex, anafranil, trimipramin, lyrica, remeron, IXEL, coaxil ja muidugi erinevad trankvillisaatorid. Lisaks olen väga palju endaga tööd teinud: päevarzhiim, toitumine, psühhoteraapia, füüsiline aktiisus, masaazhid, ujumine. Mingit väga olulist abi pole ma neist saanud ja praegune seis on nagu on. Raviarstiks Tartu esipsühhiaater psühhofarmakonnide alal, keda te kindlast teate ja kelle nime ma ei hakka mainima (L.M). Koos temaga oleme väga palju tööd teinud. Kui te nüüd ütlete, et ma peaksin kasutama rohkem veel "muid" võimalus, siis ma ütlen, et te ei tea millest te räägite hr Ennet. Sama moodi nagu ei tea, millest räägivad psühholoogid, kes pole ise patsientidega kliiniliselt tegelenud.

Ilusat päeva hr Ennet, sööge ikka rohkem mett ja nautige kevadet!

TT

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mul on heameel, et minu soovitusi loete, mis minu psühhiaatria ja spordimeditsiini teadmisi ja tohtripaktikat arvestavad. Mul on heameel, et nendesse soovitustesse kriitiliselt suhtute ja automaatselt neid üle ei võta. Mul on heameel, et psühhofarmakone hindate ja nende tähtsust ei ole minagi mitte kunagi alahinnanud. Mul on heameel, et kehalist aktiivsust ja toitumist ja massaaži jms tähtsaks peate - seda minagi ja nende osakaal ajateljel "peab" need arstirohud ikkagi välja vahetama. Ja "uued prillid" e uus eluhoiak, uued väärtushinnangud - seegi ei ole lühinägelik. Mul on heameel, et Teil on oma raviarst (õppisin temaga koos ja tegime tudengipõlves temaga koos psühhofarmakoloogilisi katseid), kes Teie probleemi on näost-näkku näinud. Mul on heameel, et õigesti ütlete, et kirja teel suhtlemine-soovituste andmine ja näost-näkku kohtumine on suuresti erinevad (patsendi kirjeldused ja tohtri "oma silm" on ju suuresti eri tasandid). Loomulikult on minust mõnes vallas targemaid ja selle mõõdupuuga võrreldes on Teil jällegi õigus,
et "Mida rohkem ma teie "muid" soovitusi loen, seda rohkem mulle tundub, et need on väga naiivsed ja lühinägelikud" ja "siis ma ütlen, et te ei tea millest te räägite hr Ennet. Sama moodi nagu ei tea, millest räägivad psühholoogid, kes pole ise patsientidega kliiniliselt tegelenud."
Mul on ka heameel, et soovitate mett ja kevade nautimist. Seda ma teen ja seda soovitan teistelegi. Ja küüslaukugi soovitan.
Teile südamest hingerahu soovides,
Jüri O.-M. Ennet