kuidas olla tugev ja mis on ikkagi see jube haigus 03.04.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tahaks teada et.. ärevushäirest ei saa ju kujuneda skisofreenia?.. sest ma lihtsalt olen ärevaks läinud..olen 18 muidu ja siia kirjutasin kaks pikka juttu vahepeal isegi..see selleks. lihtsalt ma joonistan ja näen põnevaid unenägusid terve elu nii.. mul perekonnas skisofreenikuid pole , ema on ülimuretsev ja õrnake.isa on ka tundlik aga kinnisem. meie vennaga oleme julgemad ja hakkajamad.. aga mida aeg edasi seda trohkem kardan et ei saa hakkama enam..et mis minust niimodi saab ja eriti kardan vaimughaiguseid, pimedat ja õudusfilme..kahte viimast neist terve elu akrtnud vahelduva eduga.. hirmud rääkisime emaga selgeks ja ta ütles ka et ta on ärev ja märkab ka nägusi tapeedimustril ja jääb silmitsema nt ebanormaalset toolivarju ehk on loov. jne .. mu meelest on mu hirm vist kõige hullem mis olla saab, ehk siis enda üle kontrolli kaotamise hirm ja et niimodi jääbki. kuigi pole veel tegelikult nii olnud, aga ma arvan, et ennem ma ei saa rahulikuks. kui ma tean kus ma olukorras seisan ja kuidas võitu saada..sest ema ma ei taha ka koormata.. aga eile lugesin ajakirja ja seal oli kirjas et ainult 11 protsendil inimsestel on skisofreenia päritud ja et se tekib strssist.. ma olen kimbatuses .. ja mures, sest plaanin aastaks välismaale õppima minna pärast seda aastat ..ma usun et vaheldus viib mu mõted mujale sest seni on igalppoool olnud rutiin aga ma tahaks enne sõitu olla endas kindel... ma ju jumaldan reisimist tegelikult, see on mulle väga tähtis.

lsiaks veel, et mul on sõpru ja ma pole selline vaikne tagasihoidlik..lärmakas ka pole aga suhtlemisel probleeme ei teki..niiet seda ma välismaast ei karda. ainuke asi mida kardan on see , et kui mu alateadvuses on see hirm nagu selgus eile- pole kuhugi kadunud..ja need vähesed sõbrad kellele ma midagi kaudselt olen sellekohta mainind on anerma hakand või seda mitte tõsiselt võtnud, need jutud on mul teemaks ka tulnud kuskil peol .ehk minust nad seda ei usuks ja arvand et ma teen nalja. tavaliselt ma ehmun ka selliste lugude peale, et keegi läks kuskil lihtsalt hulluks(alles kuulsin kuidas ühe treener pandi hullumajja, ja ta oli väga normaalne mees olnud).. ehk kuidas on see võimalik? ja kui ma kaotan selle muretsemisega oma piirid ja sellele alatihti mõtlen sisi kas äkki minuga juhtub sama? ma tahaks olla tugev aga kuidas? .. praegu ka süda taob :P

suur tänu vastamise eest :)!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Uurid haigusi ja tunnedki end haigena, Sul suur empaatiavõime. Arstitudengitel ka see läbi põetud. Mida teha? Õige, loe ja uuri terveid, edukaid, tugevaid, tahtejõulisi jne, loe suurkujude elulugusid ja Sinu mõtted ja teod teevad ka Sinust suursuguse, enesekindla, õnneliku. Seega - vaimutoit olgu teises helistikus, olgu tervete heliredelil.Seda esiteks.
Terve keha on inimorganismi vundament, baas nii kehale, vaimule, hingele, sotsiaalsele käitumisele, enesekindlusele. Seega - kehalised harjutused. Seda teiseks.
Ärevushäirest skisofreeniat ei teki. Võid julgelt tegutseda nii Kodumaal kui ka Euro-avarustel.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet