Ärevus, põiehäired, unetus jne 14.02.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 18 a. tüdruk kelle elu on viimase aasta jooksul palju muutunud. Nüüd pärast sessi ja vanaisa surma on hakanud kimbutama ärevushood ja masendus. Ärevushood seisnevad selles, et koguaeg on keha pinges, eriti kõhulihased, süda lööb kiiresti ja hingamine on ebaühtlane, magada eriti ei saa, ühtegi positiivset asja mille peale mõelda ei paista olevat. Muidu varem olin väga enesekindel ja optimistlik inimene ja ei saagi aru mis minuga on juhtunud. Ärevushoogudega kaasneb ka selline asi mida ma nimetan "pissipaanikaks". Kui olen kuskil kus pole vetsu lähen paanikasse, kuigi mul ei ole vajadustki sinna minna ja hakkan ette kujutama et on jne. Muidu mul ei ole põiega või pidamatusega probleeme lihtsalt mingi hirm. Eriti kohutav on see näiteks ühistranspordis. Ostsin poest looduslikke rahusteid (palderjani jne.) aga väga raske on ikkagi. Koolis ei saa normaalselt käia ja keskenduda.... Üks väga negatiivne asi mille peale vägisi mõtlema kipun on see, et koolis käies tunnen ja kardan et jään oma sõpradest ja poisist võõramaks, ses suhtes et mõtlen liiga palju kõikvõimalike asjade üle, ei oska enam muretu olla ja üht päeva korraga elada....
Väga hirmus on nii noorelt juba nii masenduses olla, enesekindlus on kuskile ei tea kuhu uitama läinud. järsku oskate midagi kommenteerida, soovitada...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

vt. unehäirete ja ärevus (paanikahoogude) valdkonna soovitusi.
Korralik puhkus ei ole ainult uni, see on ka päevased lõõgastushetked. Kehaline tegevus ja treening on üks vägevamaid abilisi. Kasuta! Tööd ja tegemised planeerida ja "suur tükk ajab suu lõhki" e võtta veidi väiksemalt ette.
Minu harjutus. Apteegi vabamüügist saadavad rahustid on sobilikud. PIHTIMINE on väga vägev. Seega - võimalusi palju. Terakene siit ja teine sealt - nii see rõõmumägi suureneb!
Ja psühhiaatrid (vajadusel) on ka olemas. Saatekirja vaja ei ole.
Tegutseda, tegutseda, rõõmutseda!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet