Mälu, keskendumine 06.11.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Olen alkohoolikute laps, üles kasvanud lastekodus. Keskkool jäi pooleli, sest ei olnud võimeline õppeülesandeid sooritama. Arvuline mälu on väga hea, võin vaevata jätta meelde telefoninumbreid ja muid seosetuid arve. Ajamääratlus samas täiesti puudulik, sest ei suuda luua seoseid, kas sündmus toimus aasta või kolm tagasi. Probleem tekkis autojuhilubade taotlemisel - koduses õhkkonnas suudan testid lahendada veatult, eksamil aga lähen närvi ning kaotan keskendumisvõime ega ole enam suuteline küsimustele vastama. Probleemide lahendamise asemel tikun neid vältima, nendega mitte tegeledes. Suurema vaimse pinge korral võin joosta kodust (probleemi juurest) minema, karjuda, märatseda. Kas on olemas mingit ravi, et suudaksin toime tulla nagu teised inimesed.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõik stressi maandamise "nipid" on kasulikud. Kõik korraliku (ka aktiivse) puhkuse tarkuseterad on olulised. Terves kehas on terve mälu (ja ka vaim). Kehalise treeningu (harjutamise) printsiibid kehtivad ka vaimsete - ka mälu - võimete edendamiseks.
On ka arstirohtu, et pingeid kergemini maandada, on ka tohtrirohtu, et mälu edendada.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet