tere! 14.08.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

selline mure 20 aastane noormees, sporti teen , sügisest üliõpilasena läksin lohakaks enda öö päeva reziimiga , magasin päeval ja öössel kaua üleval , sõin korrapäratult ja eba tervislikku toitu, talvest hakkas tervis jamama , peas tekkis tyhjuse tunne, mõtlesin et nyyd ajuga mingid jamad põõrdusin arsti poole tehti pea pilt kõik ok , arst pani diagnoosiks ärevus häire, xanaxi ja cipralexi kuur , kuua ega võtsin korralikult aga kuna noor inimene ei saa juu tablettide peal elada jätsin asja katki. asi läks järjest hullemaks põõrdusin sama arsti poole kirjutas seroxati , paar päeva võtsin mõtlesin et lähen lolliks selle ravimiga sest enesetunne muutus mitte talutavaks , jätsin sellegi ürituse katki,, käisin psühhiaatri juures remeron määrati raviks , paar päeva võtsin tekksi täielik ebareaalsus tunne ja nagu sombistumine, jätsin sellegi katki ja nüüd nagu ei kujuta ette enam mida teha , sporti ma pooleli pole jätnud sunnin end igapäev tegema mingit füüsilist harjutust,´aga ebareaalsus tunne on täielik siiamaani ,, on pidev hirm et lähen peast segi jne ,, äkki ei tunne enam sõpru ära ja mõtlen ymbritsevat välj aendale,, neuroloog ytles et tema tõstab käed yles tema ei tea kuidas seda ravitakse ja samuti ytles et psühiaater kelel juures käisin pole suurem asi et tema käest ma abi ei saa, aga mida krdit(vabandust) ma tegema pean siis nüüd ,, lasen asjal minna nii kaua kui peast tõesti ära keeran , vei äkki olengi juba loll ? vei on ehk mingi ravi vei teraapia võimalus ,, 20 vanus ei tahaks veel sõpradest ilma jääda ja elu mõnudest:(..´pole siis mingeid ravi meetodeid kuidas seda keemiliste ainete jaotust ajus vaadata(sest sellest pidi see ebareaalsus ja ärevus tekkima nagu teada olen saand) sest olen siiamaani terve poiss olnd ja nüüd järsku elu võtab sellise põõrde:( peaksin seda remerooni edasi võtma olenemata alguse ebameelidvast tundest vei see ravim lihtsalt ei sobi mulle? sest info lehelt lugesin et algul enesetunne võibki halveneda ,, vei mida teha ? oskate äkki aidata , vei peab juba kuskile välismaale põõrduma abi saamiseks :( ,kardan auslat õedes peast segi minna , vanemad küll lohutavad et kui selle üle arutleda oskan siis järjelikult ei ole peast segi sest kui hull arvab et ta on napoleon siis ta seda ka on :) ,,aga lihtsalt ebameeldiv nii elada ja igasugune abi piisk annab ehk lootust:) ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tark Noormees!
Mis on tervisliku eluviisi "määrdeõlid"? 1. Õige töö- ja puhkereziim, ....jne. Mõtle, ütle, pane kirja ja siis tee! Tegemistest ülevaade - nn treeningpäeviku kaudu.
Rohud? Arstirohu toime sõltub annusest, inimese tundlikkusest, kehakaalust ja v. paljudest muudestki teguritest. Soovitus - ravimiannusega (Remeron) julgelt proovida vähendamist-suurendamist. Tabletid ju 15 - 30 mg, aga inimesed ei ole ju (näiteks) ainult 68 ja 86 kg rasked. Mängida julgelt annusega.
Enneti ristkülik! Arstirohtu veidi vaja on, aga selle tähtsus ajateljel väheneb (ristkülik diagonaaliga - üks kolmnurkadest sujuvalt väheneb). Harjutuste osa ajateljel (praktiliselt) suureneb (diagonaaliga tekitatud kolmnurkadest üks pidevalt suureneb-laieneb). Ja ristkülikule lisaks nn "uued prillid" e vaja saada uued hoiakud, uued väärtushinnangud - mida südamessse võtta ja mida vaid ratsionaalselt. Kõik südame sisse ära ei mahu ja ei peagi mahtuma.
Ravitohter siiski vajalik, peale ärevushäirete on ka muid võimalusi, muud rohud, muud tegemised. Selle välistamiseks, enesekindluse parandamiseks - psühhiaatri jutule. Kui mõnega neist "hingelist sugulust" ei teki, siis julgesti tohtrit vahetada. Hingeline sobivus on väga tähtis.
Igast murest saab üle!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet