69 aastase naise käitumine 18.06.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Keeruline on panna kogu olukorda ühte küsimusse... Olen mures oma ema pärast. Ta on 69 aastat vana, mattis oma mehe 20 aastat tagasi ja on senimaani elanud üksinda. Praegusel hetkel süüdistab ta oma vanemat õde selles, et too on talt kapist asju justkui varastanud (tegelikult ei suuda ta adekvaatselt seletada kas asjad on kadunud või siis on nad teiste asjadega asendatud). Juba palju aastaid kardab ta inimesi, reaktsioon erinevatele olukordadele on ettearvamatu ja võiks isegi öelda et agressiivne. Kui proovida talle rahulikult seletada kuidas see asi minupoolt vaadatuna paisab, siis on vastus lühike: "Muidugi, sa pead mind lolliks ja harimatuks." Ta kuuleb, aga selline tunne et ta ei kuula mind. Füüsiline tervis on vahelduva eduga nii kord naa, südame rütmihäired ja ülikaua kestnud kuumahood on igapäevased. Palun öelge, kuidas ma saaksin teda aidata. Arstide juurde ta keeldub minemast, sest sellel puuduvat igasugune mõte. Aga asi läheb iga päevaga hullemaks...
Tänades, A

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ealised orgaanilised muutused ajus. Sellest need "veidrused" ja käitumishäired.
Haiguskriitika puudumine (haiguse mittetunnistamine) käib klassikaliselt antud asja juurde ja seega - vaielda ei ole mõtet.
Rohud olemas ja neid saate psühhiaatrilt ja sealt alustagegi. Kui Ema ei lähe, siis käige ise ning koos psühhiaatriga leiategi vajaliku lahendi.
Heade soovidega,
Jüri O.-M. Ennet