Ettekujutused 11.05.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Olen 24 a neiu. Mul on selline probleem, et iga päev tekkivad ettekujutused, mis on vägivaldse sisuga või vägivaldse sisuga ja absurdsed. Eriti tekkivad need siis kui ma olen närvis või ärevuses või on sisemine pinge mingis situatsioonis(kus ma juba kardan, et need võivad tekkida). Need kujutluspildid ei sega reaalse olukorra tajumist, vaid on sellised nagu tavaliselt kui mõtled kuhugi minekust ja näed selle koha udust kujutlust korraks silme ees.
Kuid need pildid tekkisid juba umbes aasta tagasi ja ilma, et ma oleksin mõelnud vägivaldseid mõtteid, nad tulid lihtsalt nö "õhust". Kuid sel ajal kui nad tekkisid olin küll tihti stressis ja ärevuses, ning stress oli kestnud juba tükk aega (aastaid)enne kui need pildid tekkisid. Ja neile piltidele oli eelnenud ka viha oma sotsiaalse seisukorra pärast(st suhtlemine teiste inimestega).
Alguses olin väga ehmatanud nende kujutluspiltide tõttu(kuna need olid vägivaldsed) ja ei suutnud uskuda, et mina võin selliseid asju ette kujutada. Aga nüüdseks olen juba nende piltidega kuigivõrd harjunud. Ja vahepeal tundub, et kui ma sellistest kujtlustest välja ei tee, ega ennast emotsionaalselt häirida ei lase, nagu poleks midagi olnud, siis on neid vähem. Aga samas päris ära need ka ei ole kadunud. Varem kartsin, et äkki lähen hulluks nende pärast, nö pööran ära, aga vahest mõtlen, et kui need ära ei kao, siis äkki võin tulevikus jääda nende mõju alla ja teen ka kunagi midagi vägivaldset.
Peale selle puutun oma töös kokku inimestega ja selliste kujutluspiltide tekkimine on segav ja ei ole eetiline. Üleüldse pole see ju normaalne.
Käisin ka paar korda nende pärast psühhiaatri ja psühholoogi juures u pool aastat tagasi, aga siis rohtu ei tahtnud võtma hakata ja arvasin, et ehk need kaovad ära, kui ma neile ei mõtle. Psühhiaatriga jäi kokkulepe, et võin igal ajal tema juurde tagasi pöörduda kui vaja. Aga jah, need häirivad mind töö juures, kuigi need mul otseselt töö tegemist ei sega ja teised kolleegid neist kujutluspiltidest ei tea, aga mu meeleolu need kohe kindlasti halvendavad. Täna mõtleisn, et pean ikka vist psühhiaatri poole pöörduma. Ja peale selle ei taha ma ka ühegi noormehega suhet alustada nende piltide pärast, sest ma ei tahaks, et mul oleks noormees, kes nii mõtleks ja samas ma arvan, et pole õiglane kui mina nii mõtlen ja suhet alustan. Tahaks olla terve enne kui suhet otsima hakkan või alustan (varem on mul suhteid olnud, ka pikaajalisem).
Küsimus on, et kas sarnast probleemi esineb ka teistel inimestel ja mida teha ning kas sellest on võimalik terveks saada?
Ette tänades,
A.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esineb ka teistel ja need on kõrvaldatavad.
Psühhiaater aitab.
Parimat soovides,
Jüri O.-M: Ennet