unehalvatus? 02.05.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mures oma 17-a tütre pärast. Neti'st saadud info põhjal tundub mulle, et tal on unehalvatus, sleep paralysis (on see siis teaduslik termin või mitte....). Tema kirjelduste põhjal on tal probleeme unenägudest ärkamisega, üritab ennast lausa jõuga äratada, kuid alati see ei õnnestu, ei saa ennast liigutada. Selles olekus näeb ta vahel, kuidas temaga räägitakse või muud hallutsinatsioosset. Üritab siis ennast üles äratada, aga ei suuda.
Millest selline seisund üldse tekib? Kuna ta isal diagnoositi paar aastat peale lapse sündimist skisofreenia, siis loomulikult olen mures kõige pärast, mis natukegi tavapärasest erineb (lapses). Ilmselt peaksime minema siiski arsti juurde? Tahtsin aga eelnevalt neti's nõu küsida, et last oma hirmudega mitte asjatult traumeerida.

Ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Skisofreenilise protsessiga siin küll sidemeid ei näe olevat.
Unehäired võivad olla psühhogeense päritoluga, aga ka lapse-noorukiea ealiste iseärasustega seotult. Ilmselt veidi ühte ning natuke ka teist valdkonda. Soovitan küll, et tütar läheks psühhiaatri vastuvõtule.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet