ärevus , ebareaalsus , paanika 27.02.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere doktor!

Olen Teile saadetuid küsimusi ja Teil vastuseid lugenud siin lehel 1 aasta ja 4kuud . külastan lehte peaaegu igapäev. Eks põhjuseks ikka minu enda vaevused.

2004 lõpus tekkis mul mitte millegist tugev paanikahoog pärast mida püsis u. pool aastat "peal" väga suur ärevus , hirm , paanikahood ning olin üleüldiselt väga katki igatpidi. selle aja jooksul sai proovitud kahtesorti antidepressante , hiina meditsiini ja ise oma elu muuta.

mingil määral se õnnestus . suvest saati on olnud võibolla 3-4 suuremat paanikahoogu ja nüüd oskan nendega ka enamvähem hakkama saada . päris ära enam ei jookse kartes hulluks minna . väiksemaid tuleb ette ikka vahest aga need saab kuidaig "maha rahustada" kui juba tunnen , et hakkab tulema.
kuid erinevatel päevadel on se ärevustunne sees ikkagi kas siis tugevam või nõrgem , vahest harva puudub üldse.

ebareaalsus tunne mis enne oli ikka metsikult tugev. kohe üldse ei tahtnud uskudagi , et ma olen ärkvel . kõik tundus uni , käed / jalad nagu poleks minu omad , ennast peeglist vaadates poleks see nagu mina ning inimestega suhelda oli väga imelik ja võõras. kõik oleks nagu kas ette nähtud , automatiseeritud või lihtsalt ... ebareaalne? nüüd on se natukene taandunud , pole kadund aga nõrgenenud. jällegi kuidas kunagi.

suht tihti tekib just se imelik tunne inimestega suhelda tööl kui on midaig tähtsat vaja arutada . se segab kogu vestlust ja ajab mõtted sassi kuna ma hakkan jälrgima vestluspartnerit ja jälle keerlevad mõtted , et kuidas mismoodi , kes , miks jne.

ma saan aru , et ma ei ole hull ning see kõik ongi tingitud sellest ärevushäirest (mis tekkis tänu kolmele korrale kanepisuitsetamisele - see tõi need kõigepealt esile).

kõige selle kokkuvõtteks küsimus on , et kas ja kuidas üldse inimesed tervenevad sellest? viimasel ajal olen ma siin märganud väga väga palju sarnaseid probleeme , neid tekib aina juurde kuid kas ka kaob ? kas me saame üldse "terveks"? või vähemalt unustatud need mõtted . kui ei mõtleks selle ebareaalsuse üle siis poleks seda tunnetki ju tegelikult

minujaoks AD pole lahendus , see tegi asja ainult hullemaks ja segasemaks , lõpetasin võtmise siis läks asi paremaks (alguses seroxat ja siis citalec). seepärast ei soovi neid ka enam võtta. rahusti aitas kah ainult mingiks ajaks ning kaasnes alati väga halvad unenäod.

kas hüpnoosiga on võimalik inimest "sundida" mitte mõtlema teatud mõtteid ? näiteks ebareaalsuse üle.

kas sellest "välja kasvamine" on võimalik üldse ilma rohtuteta? inimene ju õpib koguaeg raskustega toime tulema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäireid on tänapäeval päev-päevalt ikka rohkem - inimesed ei ela oma elu, ei ela inimlikku-looduslähedast elu. Kui keskkonda ei vali, ei muuda, siis peab ise muutuma: a) pingeid paremini "väljutama," ennast "tuimemaks" muutma või siis muude võtetega end nö karastama.
Hüpnoos paneb lootused jällegi kellegi teise peale, et Tema ja hüpnoos teeb mind terveks. Ise peab end muutma, hüpnoos aitab vaid õiget rajaotsa leida.
Maailm on loodud MINU jaoks ja asjad-olud, mis mind tugevdavad ongi selleks, et neid kasutada. See (asjad-asjaolud) on ülimalt isikupärane. Tuleb rohkem kuulata oma sisehäält, tunda ennast. Teha seda, mis hingelähedane: ühele meeldib mägedes, aga teisele tekitab kõrgus lisapingeid; ühele vesi ja meri, teisele on see lisapingeks jne.
Tunne ennast! Ja siis - tegutse. Arst on nagu treener, treenima peab igaüks ise, elama igaüks ise OMA elu.
"Väljakasvamine" on võimalik ja vajalik.
Tegutsege,
Jüri O.-M. Ennet