lõikumine 05.01.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Mul on mure ühe oma tuttava neiu pärast. Ta on 19. Ning tal on iga kord kui midagi negatiivset juhtub meeletu vajadus end lõikuda või muud moodi haiget teha. Ta lõigub end. Ütleb et see füüsiline valu leevendab natukene hingelist valu. Või siis näiteks vigastab oma käsi vastu karedat seina lüües või vastu maad tagudes. Ka liivapaberiga on end vigastand. Ise ta saab aru et see ei ole normaalne aga ta ei suuda ka vigastamata jätta end. Ta käib kyll psühhiaatri juures aga mingit abi sellest ple. Lisaks on tal depressioon ja obsessiiv-kompulsiivne häire ja nende vastu ta võtab Anafranili. tulemusi pole näha. Kas oleks mingeid võimalusi teda kuidagi veel abistada? Hoida teda kuidagi eemale enda vigastamisest? Ehk on mingi ravi kusagil psyhhiaatriahaiglas võimalik? Või midagigi mis paremaks teeks seda olukorda!!
Ette tänades, Tiina

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Anafranil e klomipramiin on hea rohi ja sobib nende häirete raviks hästi. Vaja on õige annus leida ja seda tehakse koos ravitohtriga.
Kehalised harjutused maandavad ka sisepingeid ja tulevad seega kasuks. Psühhoregulatsiooni-nippide omandamine ja kasutamine on ka v. hea (neist olen varem kirjutanud).
Haiglaravi vajaduse otsustab raviarst.
Head sõbrasuhted on suuresti kasuks.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet