psüühiliselt labiilne 21.09.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 38 aastane.Kaotasin oma esimese lapse kui olin 20 aastane. Önnetusjuhtum.
Ehitasin oma maailma taas üles. Mul on nüüd kolm last (2,5,12), elu üle tunnen ainult röömu. Mu abikaasa ja mu perekond on minu tugi ja suur armastus.
Probleem on aga selles et reageerisin esmakordselt teravalt oma ämma ütluse peale, kui ämm oli laste pahanduse peale kuri ja lubas neile peksa anda, ning hakkasin lapsi kaitsma. (kuna meie peres ei anta peksa ega ei ähvardata)Palusin et lapsed tuleksid ja vabandaksid ja palusin ka ämmal laste ees vabandada. Minu käitumisest tuli suur probleem, ning ma otsustasin esmakordselt välja ütleda et maailmas on olemas tähtsaid ja ebatähtsaid asju. Rääkisin oma lapse kaotusest ja palusin neil tulla möistusele ja mitte puhuda väikeseid asju liiga suureks. Ämm on aga erialalt arst ning oli väga pahane, kuna 1. Miks ma pole oma lapse kaotusest varem rääkinud (sest siis oleks tema osanud minuga paremini käituda). 2. Mul paluti minna psühholoogi juurde kuna minu psühhika pidi olema labiilne.

Küsimus: kas köik inimesed kel on olnud elus lähedase kaotus peavad ALATI abi otsima arsti juurest, vöi tuleb ette ka inimesi kes saavad ise hakkama?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Õige, maailmas (inimelus) on tähtsamad ja vähemtähtsad asjad olemas. Laste kasvatamisel on tähtis, et kasvatajaks on Isa ja Ema ja nende kasvatusprintsiibid peavad ühtsed olema. Teiste inimeste (ka Ämmad-Äiad) mõtteavaldusi tasub kuulda, aga nn kasvatus-dirigendiks jäävad ikkagi lapsevanemad.
Aga ka Ämmad-Äiad soovivad head ja seda ei saa unustada.
Head suhted on paremad kui halvad.
Ja ongi kõik!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet