antidepressant ravi 11.10.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 21-aastane tudengineiu.16 aastaselt diagnoositi mul mõõdukas depressioon ja alates sellest ajast olen mõningase vaheaegadega kasutanud antidepressanti Anafranil ,25mg kaks korda päevas.Vahepeal on olnud poole aastased vahed, kuid depressioon on jälle kordunud ningseetõttu hakanud tarvitama uuesti vastavat ravimit. Ravim sobis nüüd, kui alates märtsist alustasin uuesti raviga tunnen, et ta pole enam nii efektiivne. Ta teeb mu küll äärmiselt rahulikuks ja vahest isegi liiga tuimaks, kuid tunnen siiski, et ma ei ole endise vaimse võimekusega ning emotsionaalstelt väga rusutud, lõbususest minu puhul eriti ei maks rääkida. Kas võibolla, et vastav ravim ei oma enam mulle endist toimet ning peaksin ravimit vahetama või alustama uuesti teraapiaga? Endine terapeut aga enam ei sobinud mulle. Veel on mul mureks minu mälu, millega mul on viimase aasta jooksul tõsised probleemid. Ma ei suuda enam nii efektiivselt õppida mul on raskusi seostamisega ja info kasutamisega ning minu loogiline võime on mitmekordselt langenud. Kas see võibolla siiski tingitud depressioonist või võib ka füsioloogiliselt vaimne võimekus nõrgeneda?Mulle on thetud magnetresonants tomograafiat ning leiti, et soses anoreksiaga oli tekkinud mingid muutused, mis ma täpselt ei mäleta.Hea tuttav arvas, et tegemist on lihtsalt minu suhtumisega, et ma ei suuda lihtsalt ennast piisavalt motiveerida, aga kuidas siis jääb loogilise võimekusega?Igatahes ma tunnen, et minu õppimine ja elu on selle tõttu tõsiselt häiritud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Konsulteeriksin psühhiaatriga. Minu "kannatamatus" ei suudaks nii kaua depressioonis olla, so otsiksin uusi lahendusi. Esiteks, mis ikkagi mure-depressiooni põhjuseks? Teiseks, ravimitega organism harjub, tohtriga koos leiaks uue (kui antidepressant vajalik). Kolmandaks, mälu on treenitav.Eelduseks korralik (optimaalne) aju verevarustus - seega sport,kehaline aktiivsus ja harjutused "pea ülal- pea all", so sirutus-painutus ,et kasutada verevarustuse edendamiseks ortostaatilist jõudu. Kahju ei tee ka nootroopsed ained (arst kirjutab). Vajate innustumist-tõuget-stiimulit. Psühhiaater "annab hoogu"! Lugege raamatut "Schliemann", suutis tema, suudate ka Teie. Vajadusel kohtume. Tervitades Jüri O.-M. Ennet