asteenia 16.08.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere !

Mis on orgaaniline asteenia ja kas on võimalik seda ka ravida?

Mures lapsevanem.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Asteenia on nagu kevadväsimus - jõudu-energiat ei jätku, "aur" läheb ruttu välja, puhkus ei taasta jõudu. See võib olla kehaline, vaimne, hingeline, sotsiaalne.
Orgaanika viitab (psühhiaatri vaatevinklist) aju (närvisüsteemi) ehituslikule häiritusele ja sellest tulenevale funktsiooni tõrgetele. See on nagu auklikud Tallinna teed - takistavad rahulikku liiklemist. Alul saab neist aukudest mööda, hiljem peab isegi teisi liiklusradasid valima ja kui ka need remontimata jäävad (järjest lagunevad), siis tuleb autosõidust loobuda ning liikuda rattaga või siis jalgsi. Liikluses on toimunud regress e taand-areng. Orgaaniliste aju (närvisüsteemi) häirete puhul toimub ka tagasiminek, funktsioonide häirumine.
Orgaanika mõiste on väga lai: traumadest, A.N.T.S.-ust (alkost, narkost, toksilistest ainetest, suitsust), kasvajatest, närvisüsteemi haigustest jne. Täpsemalt saate sel teemal ikkagi raviarstiga rääkida.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet