Depressiooni, millega kaasneb ärevus, ravi 29.05.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Võtan sügisest citaloprami 20 mg ning selle kõrvale Xanaxit: ööseks o,5 mg pikatoimelist ja päeval kuni 1,5 mg (3 X 0,5 mg).
Xanaxi annust vähendada palju ei ole õnnestunud, pidin võtma hakkama 2 x 0,25 päevas (Xanax XR 0,5 mg ka), ent reaalselt on vaja rohkem. Pakendi infolehelt lugesin, et xanaxi annust võib vähendada vaid vähehaaval kolme päeva tagant.

Mis häirib? Segane mõtlemine, keskendumisraksused ja mälu veab alt. (Olen 35 a naine) Varem tarvitasin Bromazepami. Kardan, et on tekkinud ravimsõltuvus.
Antidepressandi toime on vähehaaval küll olmas, ent häirib hommikune varajane ärkamine ning südamepekslemine. Ka olen kergesti ärrituv, - solvuv ning esineb ikka veel pärast 7 kuust ravi ka ängistavaid nutuhooge.

Ravi algas kunabi u 5 aastat tagasi ning kolme aasta ütles raviarst, et neid enam ei vaja. Olin väga õnnelik ja tundsin end inimesena: rõõmsa, enesekindla ja normaalsena igati. Sel sügisel aga kordus asi pea sama raskelt kui esimesel korral viis aastat tagasi (tol korral toetavat nt 10 mg annust ei jäänud).

Olen võtnud ka Seroxati. Küsimus ongi : kas Xanaxit nii pikka aega võtnuna on mul ravimsõltuvus ja kas peaks vahetama antidepressanti kui 7 kuud võtmise järel esineb ülalkirjutatud ebameeldivusi? Aitäh vastuse eest: ma ei loobu ravist kui seda vaja on. Tahan jälle olla normaalne elurõõmus naine, ema ja abikaasa. Peale mu enda kannatavad ju ka lähedased, eriti tundub et algklassides käiv tütar.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Xanaxist võiks loobuda küll, annust vähendada kindlasti. Paroksetiinirea ravimid (Seroxat, Rexetin, Paroxetinhexal) on vajalikud teatud optimmalse aja, aga eluaeg neid nüüd küll võtma ei pea.
See, et inimene "liimist lahti läöheb" on meil selge, et seal on mitmeid, palju mõjureid. Aga ravimise osas tahame ainult ühe-kahe tabletikesega oma elukorralduse korda seada?!
Tegutsege, tegutsege keha, vaimu ja hinge tasandil, hoiakute muutmise tasandil. OLGE ISE ja ärge püüdke keegi teine olla.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet