ei talu antidepressante 17.02.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mida teha nii tundliku inimesega, kel on paanikahäired ja pidev peapööritus, aga kes ei talu ei rahusteid ega antidepressante? Nõelravi ja homöopaatia on paanikahäireid tunduvalt vähendanud, aga pidev peapööritus ja hingamisraskused tekkisid just ravi ajal ja üle ei kipu minema. Tavaarstid soovitavad üksmeelselt antidepressante, aga nende kõrvalmõjud on nii tugevad, et üle paari päeva ei kannata välja. Olen proovinud Cipralexi ja Noritreni. Rahustitega sama lugu - pool tabletti Bromazepami, Diazepami või Nitrazepami lööb nagu nuiaga pähe, vahel jään lausa magama keset päeva. Olen suht väikest kasvu ka (163/47 kilo), nii et julgengi ainult nö lasteannuseid proovida, aga soovitud efekti ei saa. Kas siin ei jäägi üle muud kui eesli visadusega katsetada järjest uusi antidepressante?
tervitades
Eve

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Eesli visadusega katsetage kõiki teisi vahendeid. Nendest oleme siin varem kirjutanud. Organismi saab tugevdada nii kehaliselt, vaimselt kui ka hingeliselt. Kõik see algab kehalisest tugevdamisest. Alustage Teiegi sellest.
Peapöörituste vastu on hea minu harjutus (vt. Elukiri, jn. 2004), tehke seda mõõdukalt.
Arstirohtu tarvitades peavadki Teie annused väikesed olema (kehakaal ju tagasihoidlik).
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet