soov sõita saarele 18.09.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Inimesel on kinnismõte külastada mingit väiksemat saart. Otsib võimalusi, arutleb, kas on mõni saar küllalt lähedal, et sinna ujuda, kas võiks sinna ujuda kummimadratsiga, uurib paadi laenutamise võimalusi.. Seni oli ta nõus, et küsitavad hinnad on liiga kõrged, aga ta jätkab otsinguid. Tahab käia mere ääres, kust saared on nähtavad.

Kuulsin hiljuti, et see võib olla haiguslik häire. Ta on kiire ja rahutu inimene; käib hingearsti juures sundhäirete tõttu. Saarelemineku plaanidest arst ei tea (veel).

Kas võite öelda üldiselt, kas mere ja saarte nägemise vähendamine võib vähendada neid mõtteid (ajutise abinõuna, kuni ta saab ravi) või vastupidi tugevdada? Või kui ta loeks/vaataks/kuuleks midagi realistlikku elust saarel, kas võiks see rahuldada ta igatsust saarel tegelikult käimata (st. kas võiks väheneda kujutlus, et saarel käimine on midagi ihaldusväärset)?

Kui ta tõesti saarel ära käiks, kas see võiks neist mõtteist vabastada, või tuleks nad ilmselt uuesti? (nt. Hiiumaal käimisest ei ole talle piisanud)

Tänan

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kas see saarekülastusmõte on kinnismõte (nagu ütlete) või ei ole, seda hindab teda tundev inimene. Milline on tema sundhäire? Kuidas ning kaua tohter on sellega tegelenud? Kas ka selle (sundhäire) "sisukorras" on meri-saared-saareelu? Või on probleem värske ja tekitatud Robinsonide loost? Juhul kui on võimalus, siis mina käiks küll temaga saarel. Kui noor see inimene on? Lugegu ise või kui väga väike, siis lugege talle saareelu lugusid.

Kindlasti rääkige oma kahtlustest tohtrile.

Minule meeldib meri, rand, tuul, lained.Nende nautimine ei tohi segada minu igapäeva ettenähtud elutegevust. Kas Tema saarehuvi on "ainuvalitesev" mõte?

Konsulteerige ravitohtriga, saate lahenduse. Tervitab Jüri O.-M. Ennet