mõtted ja mõtlemine 06.08.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Enda ohta tahaksin algatuseks öelda, et olen 16 aastane neiu ja kaksikute tähtkujust (kui see midagi juurde ütleb). Ma olen alati olnud mõistuse inimene ja tihti kuulan pigem oma mõistust, kui süda... ja kui ma seda ei teeks, läheks mul vb halvemini, kuid mulle meeldib kui mõistus mind juhib ja teeb vahet, mis hea, mis halb. Ma ei saa olla kunagi selline, kes mingil hektle mitte midagi ei mõtle... ma pean alati millegi peale mõtlema ja see häirib mind, sest mulle tihti ei meeldi need asjad mille üle ma mõtlen ja ma kardan mõnikord oma mõtteid. Mind kummitavad nad alati... ma võin mõelda ükskõik millest koguaeg ja halbadel teemadel: nt mõtlen koguaeg paaniliselt eesti iibele, et millised paarid sobiksid lapsi saama või midaiganes! Ja siis ma mõtlen päevad ja päevad ainult sellest ja see ei jää järgi! Ja seda mõtet mida ma praegu mainisin olen peaaegu juba terve aasta mõelnud ja samuti teisigi totraid asju! Või on mul üks ilus mälestus sõpradest ja siis ma mõtlen ja mõtlen ja kardan ära rikkuda, sest mu ju veel hiljem kohtume! Mu pea on nagu mõttete vaenlane mulle... kõik on ju mõtlemises kinni! Ma ei tohiks paljude asjade peale mõelda, sest see poleks tervisilik ja ma tean, et nt mul pole vaja muretseda sellepärast et ma koolile keskenduksin ja kuidas õige oleks käituda... aga ma teen seda siiski! Ja eriti jube on see, et mind kummitab see sõna "lesbi" ja ma olen hetero 100% (ma pole küll kunagi ühesgi lähedases suhtes olnud ja üldse koolis kui ma v'ike olin, siis nad narrisid mind ja isaga pole mul ka parimad suhted ja peale selle on meedia täis igasuguseid homo värke ja telekast näeb ka igasuguseid jubedusi) see muudkui kimmitab ja kimmitab mind... kui ma päris väike olin, siis ma küll enda sugulasega (et harjutada) suudlesin ja no "tegime meest ja naist" (ainult magasime koos ja ah tegime maasikaid) aga see on ju totter? ja mu sugulane saab prageu meestelt palju rohkem tähelepanu kui mina...! See on lihtsalt nii crazy... ma tahaksin normalane olla ja mitte mõelda koguaeg... mul pole õrna aimugi mida ma tegema peaksin, see tõesti väga kummitab ja häirib mind!

Ette tänades,
Mai

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Liigselt vaevavad ja kontrollimatud, tahtele allumatud mõtteid on teisisõnu ülekaalukad mõtted ja nendega toimetulekuks on häid tohtrirohte. Soovitan pöörduda psühhiaatri poole ja siis saab anda ka muid juhiseid nende kahtluste ja kõhkluste suhtes, mis peas, mõtetes.
Seega - psühhiaatri vastuvõtule ja karta ei ole siin midagi.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet