narkomaan ja narkomaania... 26.07.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

kes on narkomaan???
inimesed on erinevalt seletanud sõna narkomaan....kas narkomaan on see kes süstib end iga päev??? see kes on korra elus proovinud mingit narkootilist ainet??? või üleüldse see kes tarvitab narkootikume uga päev mitte ei mõte ainult süstimist vaid ka teisi narkootilisi aineid....

kas kaa ravimites võib tekkida nn narkomaania? (näiteks:rahustid,unerohud)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Narkomaan on sõltlane psühhoaktiivsetest ainetest. Tal on vaimne ja kehaline vajadus antud aine(te) järele. Haiguskriitika on puudulik, s.o. ise seda sõltuvust esialgu ei taju, arvab, et tarvitab vastavalt soovile ja võib (kui tahab) ka mitte tarvitada. Aga tegelikult nii ei suuda. Jutuga "suudab", aga tegudega EI SUUDA.
Narkomaan kahjustab oma vaimset-, kehaliset tervist ja jätab sotsiaalsed kohustused unarusse. Järjest rohkem ja rohkem tulevad esiplaanile ainega seotud mõtted ja tegevused ja see lämmatab normaalse ja tervisliku elu. "Lämbumise" kiirus sõltub noorusest (nooremad kiiremini), üldisest tervislikust seisundist, ainest jt. teguritest. Hauaplaadilt (kui kohe ravima ei lähe) saab täpselt teada, et kaua kogu asi aega võttis.
Diagnoosi ja ravi las tegeleb tohter.
Teritustega,
Jüri O.-M. Ennet