Lootusetus 03.06.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Minu mure on kuidagi imelik. Nimelt olen vaevelnud umbes paar aastat juba kohutavate meeleolu kõikumiste all - pilvedes hõljumisest kuni sügava masenduseni. Algul need eriti ei häirinud mind,aga nüüdseks on asi võtnud katastroofi mõõtmed. Olen paar aastat juba käinud ka psühhiaatri juures. Algul ma nendest meeleolu kõikumistest ei rääkinud,sest kartsin. Käisin seal igasugu muude probleemidega (valud,unehäired...). Nüüd aga otsustasin psühhiaatrile kõik ära rääkida, sest enam ei suuda nii elada - kuid tema ei usu mind!!! Arvab, et ma käin seal nalja tegemas, kuna enamjaolt olen tema vastuvõttudel optimistlik ja lõbus. See aga on mask, et varjata oma tegelikke tundeid ja mõtteid. Ma ei ole kunagi olnud eriline kaebleja ja avameelselt rääkija, kuid nüüd olin selleks sunnitud. Rohkem psühhiaater mind näha ei taha, arvab et pole mul häda midagi. Mina aga langen järjest sügavamale - põrgu poole. Olen korduvalt üritanud endalt elu võtta, aga kunagi pole õnnestunud. Psühhiaater seda muidugi ei usu. Asi on minu jaoks kohutavalt lootusetu, sest keegi ei usu mind, keegi ei kuule minu appikarjeid, keegi ei tunne minu valu... Kas ainus väljapääs on siitilmast lahkumises?
K. 22 a.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arstirohte on mitmeid -vaja leida see õige.
Ka tohter-psühhiaater on arstirohuna toimiv ja samuti - vaja leida see õige, keda usaldate, kellega tekib "ühisväli", teineteisemõistmine. Iga tohter (hingevalude korral) igale inimesel ei peagi sobima ja mõnikord ka ei sobi. Siis on vaja tohtrit vahetada. See kehtib ka minu kohta. Tohtri vahetuse peale keegi ei pahanda, registratuuris öelgegi, et palun ..... tohtri jutule.
Siitilmast lahkumine ei ole väljapääs. Mõnikord on tohtri juurde minnes "kõik" kaebused -probleemid "maski taga kinni" ja jääbki see oluline südamelt rääkimata. Pange kodus mõned märksõnad (hingemured) paberile, siis ei unusta.
Teie nooruses on "ülehüpe" koolilapse (lapse) eluregistrist täiskasvanu (tööinimese, iseseisvuse) registrisse. Siin uued mängureeglid ja seda bürokraatide hingekülmust ei maksa südamesse võtta. Elu ongi selline: on lähedasi-südamesõpru ja kaugemaid tegelasi.
Muinasjuttude rääkimise aeg on ümber (jah, neid räägite ikkagi oma lastele) ja elu näitelaval tuleb nüüd:
a) v õ i d e l d a endale kätte iseloomuomane roll ja
b) mänguliselt, lustiga seda siis m ä n g i d a. See mäng ei ole ju kergemeelsus, kergelt võtmine. Kaugel sellest. See on nagu näitemäng (tehakse ju hoogsalt proove) ja see on nagu sportmäng (tehakse hoolsalt trenni).
Elu - see ongi näitesport (sportlik näitamine ka endale).
See mängulisus aitab. See tähendab, et südamesse võtta vaid teatud asjad, ülejäänud jäävad m ä n g u m a a l e .
Psühhiaater aitab, tegutsege!
Õnn ja elulust on suuresti MEIS ENDIS. Kui koos tohtriga selle murekivi ära veeretate, siis ongi ta käeulatuses.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet