Kuidas vältida "läbipõlemist"? 07.03.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Tänapäeva koolielu on muutunud karmiks olelusvõitluseks. Õpilastel on vaid õigused, aga oma kohustustest pole nad kahjuks kuulnudki - neile on kõik lubatud. Õpetaja on aga siiski ka inimene ega pea taluma mõnitusi ja solvanguid. Ma ei pärine küll kiviajast, kuid üha enam taban end mõttelt, et minu kooliajal oli õpetajatel töörõõmu rohkem. Nüüd aga võib mõni "pipratera" kogu mu tegutsemistahte ära nullida. Loen päevi õppeaasta lõpuni ja hommikuti mõtlen, et küll oleks tore, kui buss ei väljuks või oleksin haige. Samas meeldib mulle oma teadmisi teistega jagada. Mu oma klass arvab, et olen neile ema eest. Mind aga väsitab see pidev lõvitaltsutaja amet, kui töörõõmu pole. Mida teha, et vältida "läbipõlemist"? Muidugi jääb alati võimalus ametit vahetada, kuid iseasi on, kas teha seda siis, kui süda ei taha...

38-aastane õpetajanna

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tehke rohkem nii, nagu ise õigeks peate. Laste kasvatamise ministeeriumi nõudeid-norme võite võimaluse piires eirata. Probleemiks ongi vastuolu Teie sisemise tarkuse ja nõutava-reglementeeritu vahel. Kõik ülejäänu võtke mänguliselt - mäng, koolimäng on selline.
Jõudu ja energiat saab puhates. Kes soovib edukalt töötada ja õpetada, see peab ka niisama tubli puhkemeister olema.
Aine kaudu õpetage Lapsi ja mürakarud näevad, et temaga tegeletakse, temale antakse elutarkusi ja selle käigus õpiainet ka. Nii lihtne see kõik muidugi ei ole, aga mängime nii. Mäng ei tähenda asja lihtsalt, laisalt võtmist. Sportmängus pingutatakse vägagi kõvasti.
Seega: õige töö ja puhkuse korraldus, laste kasvatamine aine kaudu (nende huvi kergitamine), mängulisus.
Olge selle mängu Meister!
tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet