Mania 28.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Selline küsimus! Sain tuttavaks ühe inimesega, kelle käitumine mul juba varsti imelik tundus olevat.Mingid ootamatud reageeringud ja ettearvamatu tegutsemine.Oma tööga saab ta suurepäraselt hakkama ja on perioode, kus mitte miski imelik ei tundu olevat.Olen nüüd seda asja uurinud internetist ja nimetaksin diagnoosiks mania.Ülevoolvalt heas tujus ja enesekriitikata käitumine.Ma ei ole temaga pidevalt koos, seepäerast ma ei tea kas tal esineb ka depresiioniperioode.Aga väsimatu tegutseja on ta küll.Olukorras kus normaalne inimene oleks juba ammu nõrkenud, on tema ikka veel täiesti vormis.
Küsiksin seda, et kas mania on tavaliselt süvenev haigus või võib see püsida eluaeg niimoodi?Tegelikult kahjustab ta pievalt enda suhteid oma käitumisega.
Ise ta ilmselt ei saa aru, et ta haige on.Ma ei tea kas ma peaksin temaga sellest juttu tegema.Äkki oleks tal siiski mingit ravi vaja, et haigus ei süveneks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõik "maniakaalsused" (meeleolu, mõtlemine, tegutsemine "suurelt plussis") ei ole veel psüühiline häire. Individuaalsed "nivood" on erinevad ja ka reageeringud on eri tundelisusega. Seda esiteks. On variant, et kasutatakse ka mitmeid erguteid (narkotsi) ja seetõttu on nn mania-taoline seisund. Viitate ka maniakaal-depressiivsele psühhoosile. Selles valdkonnas on praegusel ajal vägagi tõhusaid ravimeid. Kuna Teie jaoks on kogu see "mania" ühe inimesega üks suur ?-märk, siis soovitan asja täpsustada psühhiaatri vastuvõtul.
Juttu tuleb ikkagi ja kindlasti teha asjadest, mis Teid häirivad. Kui ta Teist hoolib, siis püüab ta end muuta, parandada. Sellest selgubki elutee: a) ta parandab end, b) teda parandatakse (kui ta seda vajab), c) temaga mingeid muutusi ei toimu, teid häirib, seega - hyvasti teerada.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet