Hyperaktiivsus 22.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas hyperaktiivsus lapsepolves on seotud narvisysteemitalitluse hairega ja kas see voib mojutada kuidagi aeg ajalt esinevat heas mottes pidurdamatut kaitumist (ylienergilist ) ka hiljem taiskasvanueas? Keskendumisraskused? Kontrollimatud vihahood ? Kas hyperaktiivsust saab yldse liigitada kaitumishairete alla
..kas see on kaasasyndinud ja kas see kandub geneetiliselt jarglastele edasi ?

Ette tanades M.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Hüperaktiivsus on ajastu "märk". Ameerikamaal (US) on seda ca 35% noorte hulgas. Ameerikalik elulaad selle halvimas mõttes (vägivald TV-s, vägivald riigis ja mujalgi, ülim individualism, raha-raha-raha-raha-raha ... prioriteet ja teiste väärtuste suhteline mahajäämus, jne) soodustavad ka meie laste kujunemist eeskujule sarnaseks.
Seega - eluviis mõjutab oluliselt meie hingelaadi ja käitumisviisi. Teatud piirini on aktiivsus vajalik ja soovitav, teatud piirini vaid teatud taustsüsteemis (jalgpallimängus, sõjaväes jne.), teatud piirist alates on ta juba häire, mis vajab vähemat või suuremat psühhiaatrilist abi.
Sünniga saame kaasa teatud eelsoodumused (nii geniaalsuse kui ka häirete osas) ja edaspidine eluviis (plussid ja miinused) toovad/ei too selle eelsoodumuse esile-nähtavale. Eelsoodumust me enam muuta ei saa, eluviisiga aga saame piisavalt suuresti.
Pärilik haigus see ei ole.
Selgitusi täpsemalt saate lastepsühhiaatrilt.
Heade soovidega,
jüri O.-M. Ennet